Krize řemeslníků v Česku: Jejich nedostatek je teprve začátek. Přednost dávají zakázkám v zahraničí

Počty řemeslníků v republice rapidně klesají. I když si díky tomu, že jich je málo, mohou říci více peněz, lepší výdělky mají přece jen v cizině.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

I když kurz eura vůči koruně slábne, desítky tisíc lidí jezdí za prací do Německa i Rakouska. Jedná se o řemeslníky hlavně z jižních Čech, Plzeňského kraje i Karlovarska, upozornil na to web Novinky. Někteří se pak rovnou přestěhují. Důvodem je nejen vyšší finanční ohodnocení, ale také lepší sociální zabezpečení, a to včetně přídavků na děti. V Rakousku pak ještě třeba 13. a 14. plat, dodává web Novinky.

Dojíždění se mi vyplatí, říká truhlář

Mezi nejvyhledávanější patří bohaté regiony, jako například Bavorsko. Truhlář Jiří Trnka ze Čkyně na Prachaticku denně dojíždí za prací do 80 kilometrů vzdáleného Hauzenbergu. „Přesto se mi to mnohonásobně vyplatí. Mám dvakrát takový plat, jaký by mi nabídli v Čechách. Zároveň dostávám ještě měsíčně přídavky 250 eur na jedno dítě. Firma mi proplácí i benzín,“ uvedl pro Novinky.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Jiné peníze potom dostávají od úřadu práce ti, kteří oficiálně v zahraničí pracovali

V Česku se průměrné měsíční finanční ohodnocení řemeslníků samozřejmě liší podle oboru. Obecně řemeslník, který je zaměstnán u firmy, si průměrně vydělá 40 až 50 tisíc. Řemeslník OSVČ si může vydělat až 80 tisíc měsíčně. A řemeslník, který zároveň dělá své řemeslo, ale navíc je ochoten a schopen nést zodpovědnost za další řemeslníky, které zaměstnává, si vydělá ještě daleko více,“ uvedl pro Události247 ředitel Střední odborné školy Jarov Miloslav Janeček.

Jednou si vydělá slušné peníze

V Česku navíc aktuálně chybí 400 tisíc řemeslníků, což je o sto tisíc víc než před čtyřmi lety, psal o tom web ČT24. Mladí ani nestačí nahrazovat starší řemeslníky, kteří odcházejí do důchodu. Velká část studentů učilišť pak v oboru nevydrží. Ministerstvo práce proto přišlo s projektem rekvalifikací, který propojí poskytovatele kurzů a zájemce o jejich absolvování. Nalákat žáky na řemeslné obory pomáhají firmy i kraje, upozornil web TN.

iZdroj fotografie: abcMedia
Trojnásobný plat láká, jenže má to i úskalí – s rodinou se řemeslník vidí jen sporadicky

Například Zlínský kraj financuje program Podpora řemesel v odborném školství. Nabízí i stipendia studentům vybraných oborů, jako je například zedník, instalatér, tesař, malíř a lakýrník, dodává web. „Můj syn se teď bude hlásit na střední školu. Protože učení mu moc nejde, ale jinak je opravdu šikovný manuálně, rozhodli jsme se, že půjde na instalatéra. Podle mě si tam vydělá i pěkné peníze,“ řekl Událostem247 Milan Koubek z Rosic u Brna.

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články