20 Kč v peněžence může mít hodnotu přes sto tisíc korun. Raritní mince se dá díky chybné ražbě snadno poznat

I když dnes už většina lidí raději platí kartou, přesto se vyplatí podívat se do peněženky, jestli vám v obchodě třeba nevrátili vzácnou minci.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Pokažená“ dvacetikoruna vydělala svému majiteli pořádný balík peněz. Aukční dům Macho & Chlapovič ji totiž díky její nedokonalosti vydražil za pět tisíc eur, tedy za více než 117 tisíc korun, psal o tom web CNN Prima News. Podle odborníků je tato mince extrémně vzácná díky chybné ráži, uvádí CNN Prima News.

Vzácných mincí jsou v oběhu desítky, lidé o nich však neví

Uvedená dvacetikoruna je chybně ražená. Obě její strany jsou totiž stejné a je na ní dvakrát vyražen Svatý Václav, píše web CNN Prima News. Naopak na ní chybí státní znak, na který jsme u každé mince zvyklí. Dvacetikoruna proto byla zařazena do dražby aukčního domu Macho & Chlapovič s vyvolávací cenou tisíc euro, tedy přes 23 tisíc korun. Nový majitel za ni však nakonec zaplatil přes 117 tisíc korun.

iZdroj fotografie: abcMedia
Pokud máte i vy doma vzácnou minci, do dražby se lze snadno zařadit. Potřeba je k tomu jen platný doklad totožnosti

Není to však zdaleka jediná mince, která v České republice svému majiteli vydělala spoustu peněz. Vydražily se i desítky dalších mincí, a to včetně československého pětihaléře z roku 1924, připomíná CNN Prima News. Za minci tehdy majitel zaplatil přes 1,5 milionu korun. V roce 2021 se vydražila i velmi vzácná desetikoruna. Kupec za ni dal 230 tisíc korun. Psal o tom web TN.

Dražba mincí je velice jednoduchá

Tuto desetikorunu považujeme za jednu z nejvzácnějších oběhových mincí, která byla vyražena ve zkušební sérii. Symbol Kč na zadní straně je na ní menší a horní část písmen se pouze těsně dotýká vrchní linky. Tato mince byla vyražena v Hamburku. Do oběhu se jich dostala údajně jen tisícovka,“ uvedl pro Události247 předseda představenstva společnosti Zlaťáky Lukáš Jankovský.

iPodle expertů je extrémně vzácná, a to díky chybné ráži

Pokud byste takový skvost objevili u sebe doma, vydražit ho není nic těžkého. Jak radí CNN Prima News, stačí k tomu jen platný doklad totožnosti. Při registraci budete požádáni o vyplnění registračního formuláře a GDPR souhlasu. V rámci registrace vám bude přiděleno registrační číslo, pod kterým budete moct dražit. Minci si také můžete nechat ocenit od odborníka.

Už jste prohledali peněženku a kapsy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články