Politická bitva je na spadnutí: Babiš využije nedůvěru vládě k prezidentským volbám

Hnutí ANO sesbíralo podpisy pro svolání schůze o vyslovení nedůvěry vládě. Proběhnout by mohla ještě do konce prezdentských voleb.

i Zdroj fotografie: Neznámý autor / Creative Commons / CC BY
                   

Vláda Spolu a Pirátů se Starosty a nezávislými bude hlasování o nedůvěře čelit podruhé, připomíná web České noviny. Vzhledem ke sněmovní koaliční většině je však velmi pravděpodobné, že pokus o svržení vlády nebude úspěšný, píší dále České noviny. Vládní představitelé spojují hlasování o nedůvěře se snahou vytvořit prostor kandidátovi na prezidenta Babišovi před druhým kolem volby hlavy státu, píší dále České noviny.

Na volbu prezidenta to zřejmě nebude mít vliv

Předsedkyně poslaneckého klubu Alena Schillerová zdůvodnila postup hnutí tím, že koalice v úterý zamezila sněmovní debatě o opozičních tématech, které podle ANO trápí obyvatele. Psal o tom web Český rozhlas. Jmenovala například dostupnost léků, financování sociálních služeb, situaci na úřadech práce i úvahy o změnách v dani z přidané hodnoty. Podle předsedy poslanců vládní KDU-ČSL Marka Výborného jsou důvody ANO pro svolání schůze zástupné a jde o součást volební kampaně Andreje Babiše, píše web Fórum24.

iZdroj fotografie: Úřad vlády ČR
Koaliční vláda bude vyvolání nedůvěry zřejmě čelit podruhé

Podle mě to volbu nějak dramaticky neovlivní,“ uvedl pro Události247 politolog Jan Kubáček. „Dodá jí to však určitá témata. Cílem je mobilizovat všechny odpůrce vlády. Poslanci ANO budou chtít ukázat, že jejich prezidentský kandidát je hlavním reprezentantem kritiků vlády Petra Fialy,“ doplnil politolog pro Události247.

Takovou situaci Česko zažívá poprvé

I díky podobným krokům je očividné, že politická bitva je na spadnutí, míní dále politolog. „Historicky tady nikdy nic podobného neproběhlo,“ řekl Událostem247 politolog Jan Herzmann. „Není úplně jasné, jaký dopad na chování voličů ve druhém kole prezidentské volby to bude mít,“ říká expert. První kolo prezidentské volby vyhrál generál Petr Pavel s 35,4 procenta hlasů. Stáhl velký náskok expremiéra Andreje Babiše, který získal 35 procent a od začátku sčítání dlouho vedl. Střetnou se za dva týdny ve druhém kole, uvádí iDnes.

iZdroj fotografie: abcMedia
Třetí skončila Danuše Nerudová získala jen necelých 14 procent hlasů. Volební účast byla vyšší než při minulé volbě prezidenta, přesáhla 68 procent

Očekávám, že ten proces projednávání návrhu na vyslovení nedůvěry vládě bude zaměřen především proti vládě jako takové. Ve zbytku volební kampaně se na to bude Andrej Babiš odvolávat a bude se snažit co nejvíce zvýraznit propojenost mezi Petrem Pavlem a vládou. Bude ho vydávat za vládního kandidáta. Ale že bych si troufnul říct, jaký to bude mít numerický dopad, to ne. Záležet bude i na tom, co budou představitelé ANO při tom projednávání říkat,“ dodal Herzmann pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články
Pes štěká v noci do prázdna: Možné důvody a jak ho to odnaučit
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Selhání ledvin se špatně rozeznává: Nečekané příznaky jako otoky kotníků a svědění kůže
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nová umělá inteligence se sama vyvíjí stejně, jako tomu bylo při Darwinově evoluci
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Létající“ tank T-80 existuje i v pomalejší verzi UD bez plynové turbíny: měl být budoucností SSSR, ale slyšet je o něm stále