Hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem kritizuje ceny paliv. Jeho benzínka ale ceny nijak výrazně nesnížila

Na začátku dálnice D1 ve směru od Prahy na Brno je od konce roku 2021 čerpací stanice, jejímž vlastníkemje společnost Imoba. Ta spadá do Babišova svěřenského fondu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak připomíná CNN Prima NEWS, bývalý premiér a jeho hnutí ANO jsou největšími kritiky současných vysokých cen na čerpacích stanicích. Sám Babiš přitom jednu takovou benzínku skrze své svěřenské fondy vlastní. Ani ta však ceny nijak dramaticky nestlačila dolů, aby tak třeba tlačila na konkurenci. Na benzínu i naftě tedy Babišova firma vydělává stejně jako ostatní, píše CNN Prima NEWS.

Rostoucí cena paliv

Čerpací stanice Pumpa začala u Průhonic fungovat na konci roku 2021, nahradila jinou. Pumpa nabízí také dobíjení aut na elektřinu a luxusní restauraci. Jejím vlastníkem je společnost Imoba, kterou přes své svěřenské fondy vlastní Andrej Babiš. Právě on přitom patří mezi největší kritiky drahých pohonných hmot v Česku, jak uvádí CNN Prima NEWS. Jejich ceny na začátku března atakovaly až 50 korun za litr. 

iZdroj fotografie: S vědomím Mariana Jurečky / Facebook
Marian Jurečka

Minulý týden dokonce předseda hnutí ANO představil 12 opatření, která by vláda pro české občany měla udělat. Patří mezi ně právě i zastropování cen u paliv na 36 korun za litr. Řešení rostoucích cen paliv bylo také jedním z témat, o kterém diskutovali v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS ministr práce Marian Jurečka a hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. Jurečka řekl, že jedny z nejvyšších cen má Babiš na své Pumpě.

Babiš označil Jurečku za lháře

Bývalý premiér na to zareagoval ve svém internetovém pořadu Čau lidi a ministra Jurečku označil za nejprolhanějšího ministra nové vlády. Babiš ukázal aktuální ceny na své benzínce s tím, že protější čerpací stanice má benzín o 2 koruny dražší. Na Pumpě byl litr Naturalu 95 za 43,50 Kč a Nafty za 45,90 Kč. Popřel také, že by měl na ceny pohonných hmot jakýkoli vliv a Jurečkovi doporučil, ať se stará o své zaměstnance na Úřadu práce.

Ekonom Štěpán Křeček Událostem247 řekl, že ve chvíli, kdy by Babiš dramaticky snížil cenu, to znamená o více jak dvě koruny, což je marže čerpacích stanic, tak by taková stanice vytvořila ztrátu a brzy by zkrachovala. Vysvětlil také, jak se marže vypočítává. „U pohonných hmot tvoří až 45 procent daně, zbývající část je pak teprve tvořena trhem, a to jak s pohonnými hmotami, tak s maržemi čerpacích stanic a jejich náklady.“

Výrazného snížení cen je podle ekonoma možné dosáhnout, mohlo by to ale přinést problémy. „Samozřejmě je možné dosáhnout výrazného snížení cen, ale znamená to úpravu legislativy a zdanění pohonných hmot. Mohlo by to ale vyvolat nedostatek, jako to vidíme třeba v Maďarsku. Tam některé čerpací stanice po zastropování cen pohonné hmoty vyprodaly a musely zavřít, protože se jim nevyplatilo provozovat svou činnost,“ doplnil pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články