Babiš se vyjádřil ke svému návratu do Agrofertu. Nadřel se prý už za život dost

Češi již potřetí v přímé volbě volí hlavu státu. Jeden z kandidátů Andrej Babiš už má plán, co bude dělat v případě neúspěchu.

i Zdroj fotografie: Vláda ČR
                   

Bývalý premiér Andrej Babiš pro web Novinky uvedl, že pokud by skončil v politice, tak se chce začít opět aktivně starat o svůj holding Agrofert, který má zaparkovaný ve svěřenských fondech. Odmítl také spekulace o tom, že by měl v současnosti na fungování Agrofertu, z něhož má stále nárok na zisky, nějaký vliv, dodávají Novinky.

Už mám nárok na odpočinek, tvrdí Babiš

Když skončím v politice, tak ty svěřenské fondy otevřu a vrátím se. Jestli se vrátím do čela, to nevím, ale určitě tam můžu nějak pracovat nebo pomáhat. Ale dřel jsem celý život, takže už nebudu asi moc pracovat,“ uvedl Babiš v rozhovoru pro Novinky. Svěřenské fondy, do kterých vzápětí vložil své akcie holdingu Agrofert, založil v roce 2017 kvůli zákonu o střetu zájmů. Pod Agrofert spadají firmy z nejrůznějších hospodářských odvětví, ale také například mediální dům Mafra či rádio Impuls, připomínají Novinky.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Holding Agrofert

Ve statutech fondů Babiš figuruje jako konečný příjemce peněz, které skupina vydělá. I kvůli tomu Evropská komise v minulých letech vyšetřovala, jestli Babiš skutečně není ve střetu zájmů, protože podle ní má i po uložení akcií do fondů na chod Agrofertu vliv. Bývalý premiér však veškerá nařčení opakovaně odmítl. „To, že jsem finální majitel, to je pravda, ale nemám žádné příjmy, žádné dividendy jsem si nebral a nemám na nic vliv. Takže jsem vyhověl českému zákonu,“ řekl Novinkám.

Babišovi chybí pokora, míní expert

Jednotlivá prohlášení Andreje Babiše nemají moc velkou váhu,“ řekl Událostem247 politolog Miloš Gregor k tomu, že se chce Babiš případně vrátit do Agrofertu. „Voliči si zvykli, že své názory často mění, mohl bych připomenout, že oznamoval, že kandidovat na prezidenta nikdy nebude nebo že jsou to jeho poslední volby a tak dále. Voliči spíše vnímají nějakou obecnou náladu témat, která Babiš zvedá a mají pocit, že stojí na jejich straně,“ doplnil Gregor.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Andrej Babiš

Poslední televizní debata před volbou prezidenta proběhla ve čtvrtek 12 ledna. Kromě Pavla a Nerudové se na obrazovkách poprvé ukázal i Babiš. Psal o tom web Echo24. „Andrej Babiš je kategorie sama o sobě. Vždy, když ho slyším, tak si říkám, jak je možné, že člověk tohoto typu a tohoto stupně nepokory je schopen oslovovat z velké části starší voliče, ale asi je to něco, co na ně funguje,“ uvedl pro Události247 politolog Ladislav Mrklas.

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články