„Trochu jsem to pos**l,“ omluvil se Babiš za své dřívější výroky

Boj o post prezidenta vrcholí, už za pár dní bude jasné, kdo v následujících pěti letech vystřídá na Hradě Miloše Zemana.

i Zdroj fotografie: Neznámý autor / Creative Commons / CC BY
                   

V Prezidentském duelu ČT se před druhým kolem voleb v neděli utkali Petr Pavel a Andrej Babiš. Babišův příchod všechny překvapil, protože avizoval, že nedorazí, psal o tom web ČT24. Kromě jiného v debatě řekl, že v teoretickém případě napadení Polska nebo pobaltských států by nevyslal české vojáky na pomoc. Pavel uvedl, že Česká republika má jako země NATO závazek přijít ostatním členským zemím v případě napadení na pomoc, připomíná ČT24.

Babišovy voliče už nic neovlivní

Bývalý premiér konkrétně odpovídal na otázku, zda by Česko mělo splnit své závazky a poslat v případě napadení Polska do této země například vojáky. „Ne, určitě ne. Myslím si, že je potřeba mluvit o míru,“ prohlásil. Dodal, že chce mír, a ne válku. „V žádném případě bych neposílal naše děti a děti našich žen do války“, cituje ho web Český rozhlas. Za tento výrok se na Babiše strhla vlna kritiky, nejen u jeho odpůrců, ale také v českých a zahraničních médiích. Babiš se k nedělní debatě vyjádřil také na svém Facebooku.

Nemyslím si, že tento výrok nějak zásadně ovlivní Babišovy voliče,“ uvedl pro Události247 politolog Vlastimil Havlík. „On je v situaci, kdy hodně vsadil na kartu protiválečné rétoriky a tyto výroky proti válce znamenají, že se na něj často snese kritika. Tento výrok byl navíc v protikladu závazků, které máme v rámci členství v NATO. I když vyslání vojáků, samozřejmě, není jediná možnost v rámci článku pět,“ dodal Havlík pro Události247.

Babiš byl na setkání s občany v Brně

V pondělí vyrazil expremiér do centra Brna, kde měl na programu setkání s občany. Na akci dorazilo zhruba dva tisíce lidí, mezi nimi ale nechyběli ani jeho odpůrci, píše web CNN Prima News. Babišův protikandidát Pavel svůj program kvůli nemoci zrušil. Mezi občany ale prý ještě tento týden vyjede. Také v Brně Babiš útočil na média a tvrdil, že podporují Pavla, a že mu dělají kampaň, píší dále CNN Prima News. Podle něj otázka v debatě veřejnoprávní televize ohledně pomoci Polsku byla provokací, píše dále web.

iZdroj fotografie: Globe Media/Reuters
Andrej Babiš čelil na setkáních s občany i svým odpůrcům

Nadávky šly z obou stran. Také se mi to nelíbilo. Ale co chcete po x letech vlády Babiše a Zemana a jejich lží a útočení? Kdo seje vítr, sklízí bouři. Tak to je. Za tohle může politická kultura posledních let,“ uvedla na sociální sítí paní Lenka, která na setkání v Brně byla. Odpoledne se na Twitteru objevilo video, které naznačuje, že Babiš chybu ohledně svého výroku uznává.

Jsem to trošku pos**l, protože jsem neřekl, že samozřejmě budeme plnit závazky NATO, já jsem je plnil,“ napsal expremiér. „K tomuto explicitnímu výroku pana Babiše se nebudu vyjadřovat,“ řekl Událostem247 politolog Jan Herzmann pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Turecký ekvivalent amerického raketometu HIMARS: systém KHAN je extrémně multifunkční a silný, chce ho třeba polská armáda