Premiér Babiš kritizuje soudy kvůli covidu | Události247.cz

Babiš sepsul české soudy kvůli zrušeným opatřením. Lidé by prý měli používat rozum a ignorovat jejich rozhodnutí

Nejvyšší správní soud zrušil opatření na nošení roušek kvůli opakovaným chybám, kterých se dopouští ministerstvo zdravotnictví.
i Zdroj fotografie: Úřad vlády ČR
                   

Premiér Andrej Babiš se při návštěvě Ústeckého kraje pustil do kritiky soudců v souvislosti s epidemií koronaviru. Soudy v uplynulých měsících opakovaně rušily opatření, která vyhlašovala vláda nebo ministerstvo zdravotnictví. Mnohokrát našly v rozhodování státních úředníků řadu závažných chyb, které se dokonce opakují. Naposledy Nejvyšší správní soud zrušil tento týden opatření týkající se plošného nošení respirátorů.
Lidé se mají řídit rozumem

Na poslední rozhodnutí soudu premiér reagoval slovy, že soudy nemají žádnou odpovědnost, ale jen svůj názor. Prohlásil, že když je v republice lockdown a tisíce mrtvých, tak se soudců na jejich odpovědnost nikdo neptá. Domnívá se, že lidé by měli být rozumní a i když jim soud něco řekne, budou se chovat tak, aby neohrožovali své zdraví.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Babiš se domnívá, že řada institucí vládě komplikuje práci. „Přijde mi, že je tady spousta institucí, které dělají vše proti tomu, abychom tu pandemii zvládli,“ uvedl premiér. Dokonce položil otázku, zda mají lepší epidemiology než ministerstvo zdravotnictví. Nicméně uvedl, že na rozhodnutí soudu musí odpovědné orgány zareagovat a vydat daná opatření znovu a tak, aby byla platná.

Ignorujete rozhodnutí soudu

Nejvyšší správní soud dal ministerstvu zdravotnictví v úterý na nápravu tři dny. Po tu dobu bude opatření o respirátorech ve vnitřních prostorách platit. I když soud upozornil, že by mohl nezákonný předpis zrušit okamžitě, ale neudělal to s ohledem na pandemii a nutnost chránit zdraví obyvatel. Ministerstvu zdravotnictví vyčetl, že jeho opatření nebylo řádně odůvodněné. Dokonce až tak, že odůvodnění je téměř shodné s těmi, která již v minulosti soudy označily za nedostatečná.


iZdroj fotografie: Depositphotos

„V právním státě není možné, aby moc výkonná nerespektovala jasně vyjádřený názor soudu a kladla překážky moci soudní při dbání na dodržování zásad demokratického právního státu,“ uvedl soudce Petr Mikeš. Podle něho soud nedělá nic jiného, než že po ministerstvu vyžaduje dodržování pravidel stanovených v pandemickém zákoně. Na jeho základě ministerstvo opatření vyhlašuje. Přesto, podle soudu, tomuto požadavku není ministerstvo schopno dostát.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Onemocnění covid-19 se v Česku vyskytuje od jara 2020. Zatímco první vlnu stát velmi efektivně zvládl a poté restrikce uvolnil, další vlny vynesly Česko mezi země s nejvyšším počtem nakažených a mrtvých na milion obyvatel. V současné době je situace stabilizovaná a nemocných minimum. Na covid-19 zemřelo více než 30 tisíc Čechů.

Zdroj: Andrej Babiš pro CNN Prima News

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 429 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Celý život děláte stejnou chybu. Nesprávným používáním čistících prostředků ztrácíte čas i energii
JakZdravě.cz
Už jste o ní slyšeli? Výhody ajurvédské triphaly jsou nepopiratelné. Zde jsou hlavní důvody, proč byste ji měli denně konzumovat
VědaŽivě
Chcete v životě více vášně a sexuálního napětí? Stačí si dopřát 15 minut slunečního světla denně, tvrdí nová studie
ArmádníZpravodaj
F-15EX Eagle II je prošpikován nejnovější technologií. Z 50 let starého stroje je znovu obávaný válečník