Jestli řidiči uvidí prázdnou PET láhev na kolech svého vozu, měli by zavolat policii. Zloději jim totiž mohou s autem odjet

Triky zlodějů aut jsou podle serveru TN vychytané. Stačí jim pár minut a majiteli vozu zůstanou jen oči pro pláč.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

V roce 2020 bylo podle statistik Ministerstva vnitra odcizeno 2526 aut a 9695 věcí z aut. I když za deset let došlo k významnému snížení autokriminality, stále to znamená, že každý den je v tuzemsku ukradeno více než sedm vozů a téměř tři desítky věcí, které majitelé zapomněli uvnitř. Psal o tom web 1227. Nejrizikovějším místem zůstává Praha, kde bylo v roce 2020 evidováno 23 procent z celkového počtu odcizených automobilů.

Zloději mají různé fígle

Jak Události247 informovaly, v uplynulých měsících se například na sociální síti TikTok šířilo video s názvem Kia Challenge, které ukazovalo, jak lehce se dá ukrást automobil značky Kia nebo Hyundai. Ve většině případů se nezletilé osoby pomocí USB konektoru a šroubováku zmocní automobilu a poté s ním ve vysoké rychlosti brázdí silnice. Není to však jediný trik zlodějů, jak se do auta dostat.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Každý den je v Česku ukradeno zhruba 7 vozidel

Bezhlučný a údajně stoprocentně fungující způsob, jak vykrást nebo dokonce ukrást auto, které je zabezpečeno centrálním zamykáním a alarmem, je také použití paralyzéru. „Návod“, jak na to, se už dříve objevil na Youtube. Na internetu se však objevily i další možnosti, jak vůz pohodlně otevřít. Mladíci na videu používají například silný magnet, který přiloží pod zámek auta a prudkým pohybem nahoru zámek otevřou. Psal o tom web Lidovky.

Pokud jedete v autě sami, bez zamykání nevystupujte

Dalším způsobem, jak ukrást auto, je prázdná PET láhev, kterou zloději umístí na pneumatiku na spolujezdcově straně, aby ji řidič při nastupování neviděl. Po rozjetí se pak ozve skřípavý zvuk, na který zloděj čeká. Upozornil na to web TN. Řidič totiž většinou bez zamknutí auta a vypnutí motoru vystoupí a jde zkontrolovat, co se děje, píše web. V ten okamžik si zloděj sedne do auta a ujede. V lepším případě zevnitř „jen“ něco ukradne a má dost času na to, aby utekl, dodává TN.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Podle statistik ministerstva bylo mezi roky 2018 a 2020 odcizeno celkem 6.249 škodovek, dále 1.297 volkswagenů a 756 fordů

Tak přesně tohle se mi stalo minulý rok,“ řekl Událostem247 Milan Houbina z Břeclavi. „Jeli jsme do Brna na vánoční nákupy. V autě jsme nebyli ani tři hodiny. Naštěstí se mnou byla manželka, která si při nastupování do auta všimla, že mezi pneumatikou a blatníkem je zasunutá plastová láhev. Tenkrát jsme si ale mysleli, že si jen někdo udělal srandu a neřešili jsme to. A vy mi teď říkáte, že jsme vlastně měli štěstí,“ dodal pan Houbina pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články
Toto jsou nejčastější chyby při čištění podlah: děláte je také?
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
První pomoc od bolesti nabídne tenisový a lakrosový míček: Masáž s nimi pomůže od bolesti kloubů a zad
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Ženy to při autonehodě odnesou více než muži, zjistili vědci. Může za to konstrukce těla
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rusko se vrací ke konceptu mnohatisícové tankové flotily po vzoru SSSR: rozjede to ve velkém, válku na Ukrajině to ale neovlivní; snad