Podle vakcinologa Berana by mělo Česko rozvolnit. Epidemiolog z Akademie věd by ještě týden počkal

Epidemiolog Jiří Beran tvrdí, že omikronem skončí epidemie koronaviru. Odborník Václav Hönig by však ještě týden počkal.

i Zdroj fotografie: Michal Fanta / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Epidemiolog Jiří Beran v CNN Prima News řekl, že by Česká republika měla rozvolnit protiepidemická opatření. Domnívá se totiž, že omikron epidemii ukončí. Proti další vlně covidu by podle něj tuzemsko mohl uchránit systém „epidemiologické surveillance“. Tento systém dohlíží na virus, který se u nás vyskytuje.

Normální život je podle Berana v dohlednu

„Jenže víme, kdo drží v rukou klíč k normálnímu životu. Jsou to politici, kteří buď budou vytvářet opatření racionální, nebo alibistická. Podle toho se bude konec epidemie posouvat. Už nyní je ale jasné, že by bylo vhodné přestat preventivně testovat ve školách a podnicích,“ uvedl Beran v CNN Prima News.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Omikron

„Nyní je ideální příležitost naučit se s virem žít a ukázat, že nejdůležitější je postarat se o osoby s příznaky, o nemocné,“ řekl Beran. Podle něj by se měla pozornost věnovat lidem s příznaky. Stávající opatření jsou podle epidemiologa zbytečná. „Rozdělují společnost na očkované a neočkované, nemají smysl. Když se podíváme na průměrná data, tak podílově je pozitivně testován shodný počet očkovaných i neočkovaných,“ řekl pro CNN Prima NEWS.

Podle Václava Höniga, epidemiologa z Parazitologického ústavu Biologického centra Akademie věd, je na rozvolnění ještě brzy. Já si myslím, že je to relativně brzo. Je potřeba vyčkat ještě týden, abychom viděli, že se snižují počty aktuálních případů, a také hospitalizací,“ sdělil pro Události247.

Obavy z nových mutací

Panují obavy, že se po omikronu mohou objevit nové mutace, které by spustily další vlny epidemie. „To je důvod, proč by se měla dělat epidemiologická surveillance. Jde o dohled nad virem, který se u nás vyskytuje, a v rámci toho je nutné znát nové antigenní varianty, které se objevují,“ vysvětlil epidemiolog Událostem247.

iZdroj fotografie: Úřad vlády ČR
Vlastimil Válek

„Takové sledování se dělalo například u chřipky a běžně se může dělat i u covidu. Jakýkoliv signál by následně vedl k tomu, aby se nastavila nová opatření,“ zakončil Beran pro CNN Prima NEWS. Očkování totiž nikdy nevytvoří kolektivní imunitu. Pouze tu individuální.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) to vidí podobně. „Dneska jsou v ČR téměř nejmenší restrikce z celé Evropy. To, že jinde uvolňují, znamená, že se začínají blížit našim omezením,“ sdělil Válek s tím, že pokud data i v polovině února budou odpovídat predikcím, přijde s nějakým návrhem systému rozvolňování, citoval Blesk ministra.

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články