Počasí tento týden přesáhne 30 stupňů Celsia. Úroda letos pravděpodobně nebude nejlepší

Víkendový déšť zlepšil kondici rostlin a tím i vyhlídky na úrodu zejména na Moravě, v Praze a na Českokrumlovsku. 37 % území ČR je přesto stále sužováno suchem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Na řadě míst v polovině týdne přesáhnou teploty 30 stupňů. Déšť očekávají meteorologové pouze sporadicky o víkendu, informuje ČT24. Koncem minulého týdne vydatně zapršelo hlavně na Moravě, v Praze a okolí a na Českokrumlovsku, což zmírnilo dlouhotrvající sucho. I přesto ale některý z pěti stupňů sucha, od počínajícího po extrémní, platí na sedmatřiceti procentech území České republiky, píše dále ČT24. Zejména v oblasti navazující na německé hranice a poté na hraničních územích krajů Středočeského, Pardubického a Vysočiny, dodává ČT24.

Na dlouhotrvající sucho si stěžují v severních Čechách

Víkendový déšť nám moc pomohl. Spadlo to hlavně ze soboty na neděli, pršelo celou noc. Bylo dlouho sucho, ale teď máme krásně prolito. Aspoň my Pražáci si to počasí v posledních dnech nemůžeme vynachválit. Včera jsem se byla podívat, fakticky vynikající. Ještě pořád nemusíme venku zalévat. Snad až od půlky týdne, pokud zase nezaprší. Ale už to bylo opravdu moc nutné, byla úplně popraskaná zem a zalévání nestačilo,“ sdělila Událostem247 tisková mluvčí Ústředí Českého zahrádkářského svazu Marta Pawlicová.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Jabloně

Dodává ovšem, že stejné štěstí ale neměly všechny regiony. „Morava by měla být v pořádku. Jestli si někdo stěžoval, tak Severní Čechy, tuším Most. Zdá se taky, že déšť ani moc nepokropil požár v Českém Švýcarsku, ačkoliv právě tam by to bylo maximálně žádoucí. Možná to způsobil ten žár, že vlastně dešťové mraky odnesl pryč,“ uvažuje Pawlicová. Nejbližší déšť v Praze podle meteorologů očekávají v pátek. „To už je za dlouho. Mezitím budu muset přece jen jít pozalévat,“ uzavírá mluvčí českých zahrádkářů pro Události247.

Zelenině i včelám se daří lépe

Ladislav Kašpar, velkopěstitel zeleniny z Těšetic-Vojnic na Olomoucku Událostem247 potvrdil, že i hanáckým polím nedávný déšť prospěl. Stejně tak ovšem záhonům i sadům. „Zapršelo naštěstí poměrně dost, tak akorát. Mně konkrétně sucho ani moc nevadí, aspoň plodiny tak nenapadají různé choroby. Právě teď vyorávám cibuli, a vidím, že má dost vláhy. Před tím deštěm bylo sice dlouho dost sucho, ale ne dost na to, aby to ohrozilo úrodu. Příroda to tak prostě asi právě teď chce,“ míní farmář.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Včelař

Podle Stanislava Lipinského z Bílovce je letošní vývoj počasí z pohledů včelařů netypický. Tady u nás byla snůška vysoká, jedna z nejvyšších za 10 let. Přitom ještě počátkem roku, na přelomu března a dubna bylo sucho, sněhu v zimě moc nenapadlo. Předpokládal jsem špatnou snůšku. Zapršelo a tím pádem měly nektar ovocné stromy. Některé medníky jsem měl plné dokonce ještě před kvetením řepky, díky květům třešní a jabloní. Ale spodních vod máme pořád málo,“ vysvětluje včelař pro Události247.

Narušilo vám počasí tento týden plány?

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články