Bezinfekčnost díky potvrzení o hladině protilátek? | Události247.cz

Bude k bezinfekčnosti stačit potvrzení o hladině protilátek? Odpověď je stále nejasná

Odborníci se stále nemohou shodnout, jestli má k prokázání o bezinfekčnosti stačit také určitá míra hladiny protilátek. Diskutovali o tom i Roman Prymula a vakcinolog Jiří Beran.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podle obou expertů by stačilo, kdyby měl člověk po prodělání covidu-19 hodnotu protilátek okolo 200 jednotek. Pak by bylo možné ho považovat za chráněného a nemusel by se očkovat. Prymulovi se nelíbí nedávné prohlášení ministerstva zdravotnictví, že se nebude řídit verdiktem Nejvyššího správního soudu. Ten považuje za nezákonné, že resort neuznává jako bezinfekční i ty, kteří mají v krvi protilátky.
Resort změny v bezinfekčnosti zatím nechystá

Ministerstvo zdravotnictví chce i do budoucna uznávat pouze očkování, testování a 180 dnů po potvrzeném prodělání covidu-19. Argumentuje tím, že zatím není známa přesná protektivní hladina protilátek, které navíc časem v těle klesají. Prymula k tomu říká: Měla by zasednout odborná skupina a jednoznačně stanovit další postup. U různých osob jsou různé hladiny, bezpečná hladina může být například 200 jednotek. Lidé s takovou hodnotou budou považováni za imunní a nemuseli by se očkovat,“ dodává.


iZdroj fotografie: Úřad vlády ČR

Vyšetření protilátek stojí okolo 500 korun a provádí se ve většině laboratoří, protilátky jako důkaz bezinfekčnosti uznává například sousední Rakousko. Jejich vysokou hladinu mohou mít také lidé, kteří covid prodělali bez příznaků a protože nebyli u lékaře, nemůže jim ani vystavit potvrzení o prodělání nemoci.

V Česku už bylo podáno přes deset milionů dávek vakcíny

Vakcinolog Jiří Beran to vidí jasně: „Kdo covid prodělal a má zhruba 200 až 400 jednotek protilátek, je úplně stejně chráněný, jako by byl očkován a je naprosto zbytečné ho očkovat. Tito lidé musí být bráni úplně stejně jako očkovaní. Vakcína by se měla aplikovat především lidem, kteří ještě covid neprodělali, uvedl v televizním rozhovoru s tím, že pacienti, kteří prodělali covid, mají po očkování častěji nežádoucí účinky.


iZdroj fotografie: Pixabay

Beran je také proti očkování dětí, vakcínu by podle něj měli přednostně dostat především doposud neočkovaní senioři. Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky jich má Česká republika ještě okolo 600 000. Zdravotníci v Česku aplikovali od začátku očkování proti covidu přes deset milionů dávek vakcíny. K pondělnímu večeru jich ministerstvo zdravotnictví evidovalo 10 064 380. V zemi se začalo očkovat na konci loňského prosince, ukončené očkování mělo k pondělku přes 4,64 milionu lidí.

Zdroj: ČT

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 339 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Celý život děláte stejnou chybu. Nesprávným používáním čistících prostředků ztrácíte čas i energii
JakZdravě.cz
Už jste o ní slyšeli? Výhody ajurvédské triphaly jsou nepopiratelné. Zde jsou hlavní důvody, proč byste ji měli denně konzumovat
VědaŽivě
Chcete v životě více vášně a sexuálního napětí? Stačí si dopřát 15 minut slunečního světla denně, tvrdí nová studie
ArmádníZpravodaj
F-15EX Eagle II je prošpikován nejnovější technologií. Z 50 let starého stroje je znovu obávaný válečník