Bude se muset expremiér Babiš vzdát Mafry? Novela zákona o střetu zájmů vylučuje vlastnictví médií poslanci

Novela, která se zřejmě v brzké budoucnosti dostane na vládu, by mohla zkomplikovat život také bývalému premiérovi Andreji Babišovi. Musel by se zbavit médií, která mu patří.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Novelu zákona připravili poslanci ODS, Pirátů, KDU-ČSL a STAN. Pokud projde, bude to znamenat, že politici už nesmí vlastnit média, ani na ně nemohou jakkoliv působit. Například přes svěřenské fondy, jak to právě teď praktikuje šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

Novela funkcionářům v médiích zavaří

Návrh jsme psali obecně, nejde jen o Andreje Babiše. Jde o libovolného politika, který se může ocitnout v takové situaci,“ řekl serveru Aktuálně Jakub Michálek, hlavní autor návrhu. Zákon by zakazoval vlastnit média poslancům, senátorům, ministrům nebo náměstkům ministrů. „Cílit to má na to, aby politik nevlastnil velké mediální domy a nedocházelo k obrovské kumulaci vlivu,“ vysvětlil poslanec za Piráty Michálek.

iZdroj fotografie: Mafra
Sídlo Mafry v Praze

Hlavní změnou, kterou by zákon po své novelizaci prošel, je zpřesnění pojmů, která původní verze obsahuje. Místo ovládající osoba“ by se nově používal termín „skutečný majitel. Pokud by k tomu opravdu došlo, musel by se díky zákonu o evidenci skutečných majitelů Babiš, jako vlastník Agrofertu, pod kterého média z vydavatelství Mafra spadají, všech těchto médií zbavit.

Opakovaně terčem kritiky

Podle Michálka jde o snahu nastavit zdravou politickou soutěž, aby se opravdoví vlastníci nemohli skrývat za svěřenskými fondy. „Pokud veřejný funkcionář vlastní velký mediální dům, musel by ho převést na jinou osobu než osobu blízkou jednající s ním ve shodě,“ řekl v rozhovoru pro Deník. Babiš převedl své firmy do svěřenských fondů v únoru 2017. Novela by se neměla dotknout standardního podnikání a netýká se vlastnictví médií, která nemají obecnou povinnost vydávat výroční zprávu podle zákona o účetnictví.

iZdroj fotografie: Úřad vlády ČR
Andrej Babiš

Veřejný funkcionář by tak musel po zahájení výkonu své funkce, nejpozději do 60 dnů, ukončit provozování rozhlasového a televizního vysílání, či vydávání periodického tisku, popřípadě ukončit svou účast v právnické osobě, která je jeho provozovatelem. Další variantou je přestat být skutečným majitelem. Porušení zákona bude pokutováno až čtvrt milionem korun.

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články