Cena eidamu meziročně skokově vzrostla. Nejde navíc o jedinou surovinu, která letos podražila

Zdražování se na Čechy valí od energií až po vysoké ceny potravin. Některé z nich už si musí řada lidí odepřít.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Inflace v Česku opět roste. Spotřebitelské ceny v září stouply meziročně o 18 procent, což bylo o 0,8 procentního bodu víc než v srpnu. Psal o to web Peníze. Meziroční inflaci dál zvyšují i ceny potravin, především pak ceny mouky, která je dražší o 61 procent, či másla, to podražilo o polovinu, dodává web Peníze. Cena mléka, sýrů nebo vajec je vyšší téměř o 26 procent, píše dále web Peníze.

Cena sýra se oproti loňsku zvedla o sto procent

Mezi oblíbenou pochoutku patří třeba také tvrdý sýr eidam. Jeho cena byla vysoká už v roce 2017. Psal o tom web iDnes s tím, že cena eidamu v meziročním srovnání trumfla i cenu másla. Cena za kilogram tohoto sýra se v roce 2017 zvedla ze 102 na téměř 137 korun. Eidam tak vedl žebříček potravin, které meziročně nejvíce zdražily. Čtvrtkilová kostka másla tehdy vyšla v průměru na 45 korun, doplňuje iDnes. Aktuálně stojí okolo 60 Kč.

iZdroj fotografie: abcMedia
Z potravin od začátku roku nejvíce zdražilo máslo a eidam

Na to, jak se během posledních let změnily ceny potravin, poukázal například web Skrblík. Právě oblíbený eidam stojí podle webu Zboží aktuálně okolo 30 korun za 100 gramů. V roce 2021 zákazníci zaplatili za stejné množství tohoto sýra průměrně 15 korun, píše dále Skrblík. Proto teď většina nakupujících vyhledává nejen při koupi sýra raději slevy, protože podražily i další základní potraviny, jako je mouka, pečivo, máslo nebo třeba cukr, píše Skrblík.

Ceny zákazníky odrazují

Základní potraviny opravdu zdražují ve velkém,“ řekl Událostem247 ekonom Štěpán Křeček. „Právě sýr eidam je teď oproti minulým letům v podstatě na dvojnásobné ceně. Češi však i přesto tento sýr kupují, protože i přes vyšší cenu patří stále mezi nejlevnější sýry a lidé teď mají opravdu hluboko do kapsy. I tak však lze očekávat, že se eidamu prodá méně, protože aktuální ceny mohou mnohé zákazníky odrazovat,“ dokončil ekonom.

iZdroj fotografie: abcMedia
Zvyšují se ceny surovin, energií, pohonných hmot, obalů, pracovní síly a dalších vstupních nákladů se odráží na konečné ceně pro spotřebitele

Já když přijdu do obchodu, tak se mi chce pomalu brečet nad tím, co všechno je zase dražší,“ řekla Událostem247 paní Andrea H. z Brna. „Moje děti milují smažený sýr, ale s těmito cenami jim ho už tak často nedopřávám. Tím, že jsem vegetariánka, tak si na chleba vlastně kromě tvarohů a čerstvých sýrů, které jsou taky už teď drahé, nedávám šunku, nebo salám, ale právě eidam, který je oproti ementálu nebo čedaru přece jen levnější. Teď s těmi cenami si asi namažu jen máslo, a i to bude drahé,“ dodává zákaznice.

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nafukovací návnady z Děčína matou ruské vojáky. I kvůli nim mohou hlásit až neuvěřitelná čísla některých zničených zbraní
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa