Čeká nás další zdražování. Cena za chléb se může vyšplhat až k 80 korunám

Ceny potravin jdou nahoru. Mouka v březnu zdražila meziročně o víc než 30 procent, stejně tak máslo. Rostou i ceny masa.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Jak píše CNN Prima NEWS, i když je Česko v pěstování pšenice soběstačné, její cena začala prudce stoupat. Důvodem je velká poptávka obchodníků ze severní Afriky a Blízkého východu, informuje CNN Prima NEWS. Tím, že skupují českou pšenici, ženou cenu nahoru. Většina letošní sklizně obilí už je navíc prodaná, píše dále CNN Prima NEWS.

Rohlík za čtyři koruny

Zemědělci v České republice pěstují podle CNN Prima NEWS až 180 procent obilovin, které jsou pro nás potřebné. Přebytek většinou prodávají především státům Evropské unie. Podle Agrární komory se ale očekává, že obchodníci z Afriky a Blízkého východu nabídnou vyšší cenu než země Evropské unie. „Tam už je to otázka hladomoru, takže motivace těch zemí je skutečně vysoká. Dá se očekávat, že celosvětový boj o zrno bude v letošním roce dost vypjatý,“ řekl pro CNN Prima NEWS prezident komory Jan Doležal.

iZdroj fotografie: Pixabay
Pšenice

Rusko a Ukrajina se na celosvětovém vývozu obilí ještě v roce 2021 podílely z více než 30 procent. Válka ale zastavila export z obou zemí a státy, které na jejich produkci byly závislé, teď poptávají jinde, píše CNN Prima NEWS. Problém tak podle CNN Prima NEWS mají i čeští mlynáři, kteří teď nakupují pšenici za stejné peníze jako obchodníci z ciziny. To bude logicky znamenat zdražení pečiva, píše CNN |Prima NEWS. Teď stojí rohlík přes dvě koruny, do roka by podle ekonomů mohl stát čtyři. „Na konci roku může chleba stát v průměru až 80 korun,“ řekl Událostem247 ekonom Lukáš Kovanda.

Lidé více využívají slev

Zvyšující se ceny nutí většinu lidí šetřit. Všímá si toho ČT24. Podle obchodníků zákazníci v poslední době víc vyhledávají slevy nebo nakupují levnější varianty oblíbených výrobků, informuje dále ČT24. Někteří doma opět začínají chovat hospodářská zvířata a pěstovat ovoce a zeleninu. Kvůli růstu cen potravin kontroluje Ministerstvo zemědělství výši marží od výrobců až po prodejny. Kontrola má trvat čtvrt roku, píše ČT24.

iZdroj fotografie: Pixabay
Nákup potravin

Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v březnu o 1,7 procenta. Vyplývá to z informací Českého statistického úřadu. U potravin se zvýšila především cena masa a to o 0,8 procenta. U ovoce to je o 2,1 procenta, u pekárenských výrobků a obilovin o jedno procento, u olejů a tuků o 2,8 procenta. Z toho ceny másla byly vyšší o 4,1 a sýrů a tvarohů o 1,3 procenta, informuje dále ČSÚ. Ceny zeleniny naopak meziměsíčně klesly o 1,4 procenta.

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články