Dálniční známky 2023: Příští rok nezdraží. Její pořízení bude možné ale pouze on-line

Na rozdíl od jiných motoristických komodit si řidiči za dálniční známku nepřiplatí. Beze změn zůstanou v roce 2023 i Eko ceny a seznam vozidel osvobozených od poplatků.

i Zdroj fotografie: Unknown Author/ Creative Commons / CC BY-SA
                   

Dálniční známku s roční platností koupí řidiči v současné době za 1 500 korun. Doklad na třicet dní stojí 440 korun, na deset dní pak 310. Přehledně to uvádí web edálnice. Levněji pořídí známky řidiči vozidla na vybrané ekologické pohony – CNG a biometan, dodává server Garáž. Na ty se vztahuje zvýhodněná Eko cena, která činí vždy polovinu základní částky. Vozidla na LPG platí plnou výši, zatímco pro motocykly zůstávají dálnice bez poplatku.

Ceny zůstávají, elektronický systém se jeví efektivnější

Mluvčí Ministerstva dopravy ČR (MD) František Jemelka Událostem247 potvrdil, že příští rok se fena dálničních známek nezvýší. „Je to asi tím předvánočním časem. Lidi jsou zvyklí se touto dobou zajímat, co se zase příští rok zdraží.“ České řidiče prý může ujistit, že dálniční známky to tentokrát nebudou. Jejich zdražování se odvíjí od plánovaných investic na daný rok. Stavět se samozřejmě bude, ale do cen to MD nepromítne, řekl dále Jemelka.

iZdroj fotografie: edalnice.cz
V roce 2023 se nechystá zvýšení základních cen ani eko cen

Jak Jemelka Událostem247 připomněl, výměna papírových vinět za elektronické dálniční známky proběhla v roce 2020. Byl to krátký proces, žádný „zkušební provoz“ podle něj nebyl zapotřebí. Dálniční policie i Celní správa mají odpovídající techniku na dálkové odečítání. Projet se po dálnici pár kilometrů načerno není hůře postižitelné než dřív, naopak. Elektronický systém totiž umožňuje rychlejší a efektivnější kontrolu, dodává server Garáž.

Koupit si dálniční známku je snadné kdykoliv odkudkoliv

Dlouholetý šofér-profesionál Dalimil Frič si zavedení elektronických dálničních známek pochvaluje. Pro Události247 vyjmenovává výhody současného systému. „Jednoduše si to koupím přes portál. Obsloužím se sám, nemusím běhat po pumpách a dávat peníze navíc distributorům. A obrovská výhoda je, že se teď dá známka pořídit ,od-do’, jen na určitou dobu, jaká mi vyhovuje.“

iZdroj fotografie: Události247
Poslední nalepovací dálniční známky byly červené, a to ty v roce 2020

Řidiči, kterého systém odhalí na zpoplatněném úseku dálnice bez platné elektronické dálniční známky, hrozí až dvacetitisícová pokuta, pokračuje web edálnice. Pokud se na něj nevztahuje osvobození, jako například u vozidel na elektřinu, vodík nebo hybridní pohon. Dále nemusí známky kupovat řidiči aut označených ZTP nebo ZTP/P, vozidel převážejících nemocné děti a historických vozů, informuje dále server Garáž.

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Toto jsou nejčastější chyby při čištění podlah: děláte je také?
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
První pomoc od bolesti nabídne tenisový a lakrosový míček: Masáž s nimi pomůže od bolesti kloubů a zad
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Ženy to při autonehodě odnesou více než muži, zjistili vědci. Může za to konstrukce těla
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rusko se vrací ke konceptu mnohatisícové tankové flotily po vzoru SSSR: rozjede to ve velkém, válku na Ukrajině to ale neovlivní; snad