Ceny domů a bytů v Česku stouply o čtvrtinu. V EU držíme rekord

Ceny obytných nemovitostí v Evropské unii se za první čtvrtletí meziročně zvýšily o 10,5 procenta. Česká republika má prvenství.

i Zdroj fotografie: Depositphpotos
                   

Nejvýraznější růst v rámci EU zaznamenaly ceny bytů a domů v České republice, ty stouply o 24,7 procenta. Vyplývá to z údajů, které na Twitteru zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Jak píše ČT24, meziroční růst cen obytných nemovitostí v Unii byl v prvním čtvrtletí nejprudší od konce roku 2006. Nejrychlejší růst má po České republice Estonsko, tam se ceny dle ČT24 zvýšily o 21 procent. Třetí je Maďarsko s růstem 20,6 procenta, informuje ČT24.

K růstu cen přispívá i chování kupujících

Růst cen nemovitostí stále předbíhá samotnou inflaci“, řekl deníku E15 hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek. „Vysoká inflace v kombinaci s levnými penězi nejenom podporuje zadlužování se na nákup nemovitostí, ale současně láká investory na realitní trh s vidinou kladného výnosu a zajištění reálné hodnoty peněz,“ vysvětlil. Podle Dufka je už alespoň část trhu zralá na korekci cen, především v případě secondhandových bytů, jejichž ceny v posledních letech rovněž výrazně narostly, dodává server E15.

Ceny domů a bytů v Česku dlouhodobě zvedá slabá nabídka na trhu, píše E15. K růstu přispívá i chování nakupujících, pro které je investice do nemovitostí nyní často snahou zajistit se při skokové inflaci. Tempo zdražování podle ekonomů mírně zpomaluje, což by mělo pokračovat. Událostem247 to potvrdil ekonom Štěpán Křeček.

Ceny nemovitostí budou stagnovat

V prvním čtvrtletí tohoto roku ještě doznívaly trendy, které jsme viděli v loňském roce,“ řekl dále Událostem247 Křeček. „Lidé si na poslední chvíli brali hypotéky, protože věděli, že se budou výrazně zdražovat. Na poslední chvíli ve velkém nakupovali nemovitosti, což vedlo k jejich skokovému růstu. Dokonce se v České republice ceny nemovitostí zdražovaly nejrychleji v celé Evropské unii,“ vysvětlil ekonom pro Události247.

iZdroj fotografie: Pixabay
Stavba domu

To by se však mělo změnit. „Výrazně opadl zájem lidí o hypotéky. Nákupy nemovitostí odkládají na pozdější dobu, až se změní situace na hypotečním trhu. Tím, jak přitéká méně peněz z hypotečního na realitní trh, tak se i brzdí další nárůsty cen nemovitostí, a dokonce v některých lokalitách jsou registrovány poklesy cen nemovitostí. Po tom extrémním nárůstu z koronavirových časů je možné, že dojde k určitému ochlazení a do doby, než se sníží úrokové sazby na hypotékách, ceny nemovitostí dál dynamicky neporostou,“ dodal Křeček Událostem247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články