Dosáhly pohonné hmoty svého maxima? | Události247.cz

Benzín je nejdražší za posledních deset let. Analytici předpovídají, jak se situace bude vyvíjet

Pohonné hmoty stojí o třetinu více než před rokem. Zda bude benzín nadále zdražovat poodhalili analytici.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Aktuálně se nejprodávanější benzín Natural 95 prodává průměrně za 37,18 koruny za litr. To je v meziročním srovnání o 9,50 koruny více a zároveň je benzín nejdražší od konce října 2012. Průměrná cena nafty činí za poslední týden průměrně 36,05 koruny za litr, což znamená oproti loňsku zvýšení o devět korun. Více za naftu motoristé platili naposled v půlce října 2014. Jak ale informuje server Aktuálně podle analytiků růst cen trvající od začátku roku končí.
S cenou hýbe kurz dolaru

Pokles cen pohonných hmot by se měl projevit během prosince. Nebude to ale nic výrazného. Ekonom Komerční banky Jan Vejmělek předpokládá snížení ceny do jednoho procenta. Kulminaci zdražování podle něj můžeme vidět tento měsíc, kdy je rozdíl v cenách oproti loňsku zhruba třetinový. Vejmělek připomněl, že cenu pohonných hmot tvoří nejen cena ropy na světových trzích, ale také kurz amerického dolaru a marže obchodníků.


iZdroj fotografie: Depositphotos
Dolary

Výrazné zdražování v posledních dvou měsících tak podle něj mělo zapříčinit zvýšení ceny ropy a silný kurz amerického dolaru. „Vůči koruně zdražil o více než čtyři procenta. Počátkem září stál dolar méně než 21,40 koruny, koncem října se již za jeden dolar platilo více než 22,20 koruny,“ vysvětlil ekonom. Má za to, že listopadový vývoj naznačuje, že nejrychlejší zdražování je u konce. Některé české regiony dokonce zaznamenaly mírný pokles cen. Oproti minulému týdny se snížily ceny pohonných hmot například v Libereckém a Královéhradeckém kraji.

Cena ropy už klesá

S tím, že ceny pohonných hmot už se ustálí souhlasí také Lukáš Kovanda z Trinity Bank. „Pokud nyní budou čerpací stanice zdražovat, spíše využívají všudypřítomných mediálních zpráv o inflaci a navyšují si své marže,“ domnívá se ekonom. Jak uvedl pro České noviny ceny ropy Brent je aktuálně o osm procent levnější v porovnání s koncem října, kdy byla na svých maximech.


iZdroj fotografie: Depositphotos
Tankování

Paliva jsou aktuálně nejlevnější v Jihočeském kraji, kde stojí litr benzinu průměrně 36,83 koruny a cena nafty vyjde motoristy na 35,65 koruny. Naopak nejdražší jsou pohonné hmoty na čerpacích stanicích v Praze, kde se litr benzinu prodává za průměrných 37,69 koruny. Naftu motoristé v hlavním městě tankují za 36,60 koruny za litr.

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
Pěstování, sušení a skladování provensálských bylinek od A do Z: Těm domácím se chutí žádné kupované nevyrovnají
JakZdravě.cz
Ananasová šťáva zažene otravný kašel i nachlazení. Rychlá úleva od hlenů a zánětů přírodní cestou je osvědčenou metodou
VědaŽivě.cz
Prodavačka otevřeně promluvila o tom, jak supermarkety zákazníky šidí. Potraviny zepředu nikdy nebrat, varuje
ArmádníZpravodaj.cz
F-22 Raptor Spojené státy neprodaly ani nejlepším spojencům. Vývoj je stál miliardy dolarů