Až 50 korun za litr. Na tuhle hranici se mohou za pár dní vyšplhat ceny pohonných hmot. Podle ekonomů se jedná o nejvyšší částku vůbec

Ceny pohonných hmot ovlivní spoustu oblastí, které jsou na dopravě závislé. Počítat můžeme se zdražením potravin či zboží z e-shopů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zdražování ropy postihne celou ekonomiku. Jestli vláda nezasáhne, tak se může cena pohonných hmot do dvou týdnů vyšplhat až k 50 korunám za litr, uvedl hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček. Zároveň varoval, že kvůli válce na Ukrajině bude vysoká inflace trvat celý rok 2022. Navíc se může dostat až k 15 procentům, informovaly Novinky.

Zdraží se oblasti závislé na dopravě

Podle Křečka budou dopady nejen na samotné ceny pohonných hmot, celkově zdraží doprava. To vyžene cenu vzhůru u rychloobrátkového zboží, jako jsou pekárenské výrobky, maso či uzeniny. U podobných produktů hraje doprava významnou roli. „Zažíváme ropné šoky, což má zničující dopad na naše hospodářství,“ řekl.

Můžeme také očekávat, že zdraží e-shopy a další služby, které zboží dopravují až do domu. Podle Křečka poroste i inflace. „Obávám se, že půjdeme ještě daleko výše, než bylo lednových 9,9 procenta. Už to nás vyděsilo, ale myslím si, že můžeme atakovat 13 až 15 procent. Bohužel se zhoršuje výhled, kdy jsme předpokládali, že se to od druhého pololetí zase začne zlepšovat a budeme se přibližovat k inflačnímu cíli. Vzhledem k válečnému konfliktu na Ukrajině se domnívám, že vysoká inflace nás bude trápit celý letošní rok,“ vysvětlil.

Až 50 korun za litr

Podle Ekonoma Lukáše Kovandy je nárůst cen pohonných hmot zcela nevídaný. „Nafta u českých čerpacích stanic jen za poslední dva dny přidala průměrně zhruba 3,60 koruny na litr. Stojí nyní celorepublikově průměrně zhruba 42,30 koruny za litr, vyplývá z údajů CCS. I benzín zdražuje. V průměru vyjde na přibližně 41,60 koruny za litr. Pohonné hmoty v ČR jsou suverénně nejdražší v historii, a jejich cenový růst přitom ještě dále zrychluje,“ uvedl pro Události247.

Obecně mívají ceny při dosažení historických maxim sklony spíše ke zmírňování rychlosti svého růstu, neboť jsou ovlivněny fenoménem návratu k průměru. Tento fenomén magnetizace průměrem je však v současné mimořádné situaci potlačen. A je tak třeba počítat s růstem až do pásma 45 až 50 korun za litr ještě v tomto měsíci. V příštích sedmi dnech benzín i nafta nejpravděpodobněji zdraží o čtyři koruny. Pokud padne Kyjev nebo se omezí dodávky ruské ropy či plynu do Evropy, pak bude zdražení ještě výraznější,“ citoval web Stars24 Kovandu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články