Češi mají na dovolenou čím dál méně peněz. Vzdát se jí však nechtějí, chodí na brigády

Životní náklady rodin i jednotlivců se neustále zvyšují. Dopad to má na bydlení, stravování, ale také třeba na letní dovolené.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Ekonomická krize a vysoká inflace se dotkly rodinných rozpočtů téměř každé české domácnosti. Upozornil na to web Novinky. Lidem chybí peníze na spoustu věcí. V mnoha oblastech si tak lidé mohou dovolit méně než před krizí. Polovině Čechů chybí také peníze na dovolenou. ,,Letos budu zase sedět doma nebo na zahradě, peníze jsou, ale potřebuji je na důležitější výdaje. Nebo můžu ještě roznášet letáky,“ říká Markéta Šopová z Břeclavi Událostem247. Třetina je však odhodlaná vydělat si na ni třeba na brigádě.

Hrozí nedostatek brigád

Průzkum agentury Ipsos pro společnost Tymbe ukázal, že lidem nejčastěji chybí v měsíčním rozpočtu tři až osm tisíc korun, aby se mohli vrátit na svůj životní standard z doby před krizí. Uvedla to více než třetina oslovených. Více než čtvrtina lidí uvedla, že se jich krize vlastně netýká a mohou si tak dovolit žít stejně jako před jejím začátkem.

iZdroj fotografie: abcMedia
Zdražení se dotklo také zájezdů a celkově dopravy, včetně ubytován

Průzkum proběhl letos v dubnu za pomoci online nástroje pro sběr dat Instant Research od agentury Ipsos. Na otázky odpovídalo 840 respondentů z celé České republiky. O tom, že růst životních nákladů nutí stále více Čechů k přivýdělkům, psal už dříve web iDnes. Zvyšující se zájem o ně potvrdil například web Tymbe, který nabízí brigády. V lednu například zaznamenal o 58 procent vyšší poptávku po brigádách než před rokem. Upozorňuje ale na to, že zájemci mohou narazit na nedostatek volných pracovních míst.

Lidé pro dovolenou obětují i své pohodlí

Zájem o letní dovolené je velký a může se stát, že u některých cestovních kanceláří dorovná nebo dokonce překoná rok 2019. Dovolená je věc, kterou si lidé neradi odpouštějí. Nejet na dovolenou je, jako byste řekli, že na to nemáte. A lidé si chtějí a potřebují odpočinout. Raději se uskromní v jiných věcech,“ řekl Událostem247 mluvčí Asociace cestovních kanceláří České republiky Jan Papež.

iZdroj fotografie: dronepicr / Creative Commons / CC BY
Třetina obyvatel si zaplatí dovolenou z našetřených úspor

Naposledy jsme byli u moře před šesti lety. Pak se nám narodila dcera a nešlo to. Letos jsme si ale řekli, že vyrazíme. Kvůli cenám si však musel manžel vzít ještě brigádu a chodí už pátý měsíc skládat palety. Bez toho bychom si moře určitě dovolit nemohli,“ řekla Událostem247 Jitka Lokajová z Kroměříže. Experti ale upozorňují, že příliš mnoho prací a brigád může z dlouhodobého hlediska vést k nedostatku odpočinku, zdravotním problémům nebo omezení sociálních kontaktů, dodává iDnes.

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Vyšší pohodlí a zvýšení produktivity práce s držákem monitoru NB G45
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kancelářský držák monitoru s vynikající ergonomií NB G45
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: Challenger 2 projede ruskými protitankovými zátarasy, jako by tam nebyly, a snadno odtlačí i jiné překážky