V Česku příbývá případů černého kašle. Především rodiče dětí musí být obezřetní

Češi jsou k vakcínám v poslední době nedůvěřiví. Podepsaly se na tom dezinformační kampaně během covidu. Experti varují před hrozící epidemií černého kašle.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Černý kašel je zpátky a všechna nebezpečí s ním spojená, varoval web TN. Zpočátku obyčejný kašel se po čtrnácti dnech zhorší až v dusivé záchvaty. Někdy ani lékaři nedokáží poznat, že se jedná o pertussi, tedy černý kašel. To vyžaduje speciální PCR vyšetření. Pokud se diagnóza z výsledků stěru sliznice potvrdí, doporučují odborníci izolovat se od ostatních lidí. Především se vyhnout kontaktu s kojenci. Pro ty může mít infekce fatální následky.

„Přeočkovat alespoň každých 10 let,“ radí lékaři

Odborníci v článku TN dále zdůrazňují důležitost očkování matek během těhotenství. Doporučuje se od 27. týdne. Jen zhruba jedno procento rodiček je v porodnicích na černý kašel očkovaných, uvádí TN. Paní Lucie Kocurová z Kunčic pod Ondřejníkem se černým kašlem také nakazila. ,,Já jsem černý kašel prodělala před dvěma lety, vůbec netuším kde jsem k němu přišla. Ale ty záchvaty kašle byly dost silné, pomohla až cílená antibiotika,“ řekla Kocurová Událostem247.

iZdroj fotografie: Neznámý / Creative Commons / CC BY
Černý kašel (pertusse) je zpočátku snadné zaměnit za mírnější respirační onemocnění

Andrea Černá pracuje 25 let jako rentgenová laborantka a z praxe dobře zná nebezpečí, které představují zatvrzelí odpůrci očkování. A to pro celou populaci, jak Událostem247 zdůraznila. „Nejprve se po revoluci úplně rozpadl fungující registr očkování proti TBC. A pak covid spustil lavinu dezinformačních kampaní. ,Antivakcerstvím’ jsou postiženi i velmi inteligentní lidé, i některé mé kamarádky. Ve výsledku jde dolů celá kolektivní imunita.“

Jako za covidu: Snadný omyl při stanovení diagnózy

„Podle aktuálních dat opravdu očekáváme, že taková vlna přijde,“ potvrzuje pro Události247 eventuální epidemii černého kašle Jan Boženský, který je primářem dětského oddělení Nemocnice AGEL v Ostravě-Vítkovicích. „Poslední byla v roce 2019. Když přičteme 4 roky, jsme právě uprostřed intervalu pravděpodobného výskytu: 2 – 5 let.“ Řada případů černého kašle byla podle něj v poslední době chybně diagnostikována jako opakovaný kašel.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Epidemie černého kašle přichází pravidelně co 2 až 5 let

To znamená, že černý kašel byl i léčen ,pod obrazem’ úplně jiné nemoci. Lékaři na něj nasazovali antibiotika. Odběry se na to prozatím příliš nedělaly,“ dodává Boženský Událostem247. Primář připomíná podobně snadnou záměnu příznaků, jaká lékařům komplikovala rozhodování právě v nedávno odeznělé době covidové. „Totéž platí pro chřipku. Ze startu onemocnění prostě těžko rozeznáte, zda se jedná o respirační infekt běžný, covidový, chřipkový, nebo právě pertussi, zakončuje Boženský.

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články
Pes štěká v noci do prázdna: Možné důvody a jak ho to odnaučit
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Selhání ledvin se špatně rozeznává: Nečekané příznaky jako otoky kotníků a svědění kůže
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nová umělá inteligence se sama vyvíjí stejně, jako tomu bylo při Darwinově evoluci
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Létající“ tank T-80 existuje i v pomalejší verzi UD bez plynové turbíny: měl být budoucností SSSR, ale slyšet je o něm stále