Češi se bojí zimy a vysokých cen. Uhlí a dřevo nakupují ve velkém už teď

S příchodem teplého počasí by se mohlo zdát, že myšlenky na zimu jsou teď zbytečné. Lidé však překvapivě začali projevovat zájem o nákupy uhlí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V České republice stoupá zájem o palivové dřevo a uhlí. Upozornil na to web TN. Lidé je nakupují dřív především po nepříjemných zkušenostech z loňska, kdy bylo tohoto topiva nedostatek. Prodejny už teď evidují až o desítky procent vyšší odbyt. Někde dokonce začínají mít nedostatek dřevěných pelet, dodává TN.

Dopady energetické krize

I když štípaného dříví je stále dostatek, zásoby dřevěných pelet se už začínají tenčit, a to i kvůli útlumu ve stavebnictví. „Je nedostatek pilin kvůli tomu, že se zastavila výroba na pilách. Posouváme o 14 dní, není to žádné drama. Loňskou sezónu jsme museli posouvat dodávky třeba o čtyři měsíce,“ uvedl pro TN prodejce dřeva Petr Vondráček. „Moji rodiče bydlí v domku a loni se jim topení dost prodražilo. Proto začali s nákupem topiva už teď, dokud je poměrně levné,“ řekl Událostem247 Jan Kopeček z Třebíče.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Od roku 2025 již nebude možné, aby výrobce dodal na český trh kotle a kamna na pevná fosilní paliva (uhlí). Bude tedy i nadále možné spalování uhlí a uhelných paliv ve stávajících zdrojích, pokud odpovídají zákonným požadavkům (tedy např. budou splňovat alespoň 3. emisní třídu)

Uhlí na světových trzích zlevňuje. Lze navíc očekávat, že lidí budou na energiích a topení dál šetřit, a to vzhledem k šoku, který jsme zažili za energetické krize. Ceny uhlí se na našem a světovém trhu liší a rozlišuje se také kvalita uhlí. Jiné je potřeba například k tavení kovů v průmyslu a jiné na vytápění domácností. Nicméně lidé, kteří uhlím v zimě topí, by si v tomto období opravdu měli udělat zásoby, ušetří tak desetitisíce korun,“ uvedl pro Události247 ekonom Štěpán Křeček.

Jaké jsou aktuální ceny uhlí

Uhlí v loňském roce zdražilo až o 25 procent a jeho cena dál rostla. Psal o tom web Deník. Lidé si ho proto už tehdy začali objednávat ve velkém, protože čekací lhůta byla u některých prodejců až čtyři měsíce. Na rozdíl od ostatních fosilních zdrojů, tedy jako jsou ropa nebo zemní plyn, má Česko poměrně bohatá naleziště uhlí. Psal o tom web Moneta. Základní měrnou jednotkou uhlí je metr krychlový. Jeho hmotnost se pohybuje mezi 720 kg u hnědého uhlí a 750 kg u černého uhlí, vysvětluje web.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Dodavatelé energií se brání, že ceny výrazně rostly kvůli válce na Ukrajině

Výrazný nárůst ceny uhlí přišel v únoru 2022 poté, co Ukrajinu napadlo Rusko. Tehdy cena skokově vzrostla na 420 dolarů, píše dále web Moneta. Pak se cena uhlí pohybovala mezi 250 až 460 dolary. V Česku se cena uhlí v průměru pohybuje okolo 700 korun za metr krychlový. Ceny se také liší v závislosti na kvalitě a typu uhlí, dodává Moneta.

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články