Která opatření ještě platí a co už ne? | Události247.cz

Češi se už v opatřeních proti šíření koronaviru ztrácejí. Co ještě platí a co už ne?

V září se opět změnila protiepidemická opatření. Lidé se v nich ale přestávají orientovat a neví, jak je to třeba s ochranou dýchacích cest v hospodě nebo v práci.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zatím poslední změny ve vládních nařízeních proti šíření covidu nastaly v září. Týkají se škol, restaurací, nebo kulturních akcí. Na posledních jmenovaných může být kapacita naplněna na sto procent. Pokud je účastníků do tří tisíc, zůstávají podmínky pro vstup stejné jako doposud. Nad tři tisíce musí nově tvořit polovinu účastníků lidé s očkováním nebo potvrzením o prodělání nemoci.
Kde musíme mít zakrytá ústa a nos

Povinnost nosit respirátor zůstává ve všech uzavřených prostorech, tedy v prodejnách, provozovnách, v zařízeních zdravotnických i sociálních služeb, na hradech, zámcích, v muzeích, ale i ve veřejné dopravě nebo jiných dopravních prostředcích a na mezinárodních letištích a na nástupištích. Respirátor už nemusí mít lidé v zaměstnání, pokud jsou na pracovním místě sami.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Výjimka z nošení ochrany dýchacích cest platí pro děti do dvou let a lidi s poruchou intelektu a závažnými duševními poruchami. Děti do 15 let mohou mít místo respirátoru pouze chirurgickou roušku. Další výjimky se týkají svatebčanů, moderátorů, sportovců v době tréninku či zápasu, řidičů MHD nebo třeba lidí, kteří se nechávají fotit.

Jak je to v obchodech, restauracích, nebo službách

V obchodech zůstává pravidlo jednoho člověka na 15 metrů čtverečních a zákazníci také musí mít možnost použít desinfekci. V kadeřnictvích a dalších službách musí mít zákazník potvrzení o bezinfekčnosti, udržovat vzdálenost alespoň 1,5 metru a nesmí vykazovat příznaky onemocnění. Tu samou vzdálenost od sebe musí mít i stoly v restauracích, klubech nebo v barech. U jednoho stolu může sedět maximálně šest lidí, pokud se nejedná o členy stejné domácnosti. 


iZdroj fotografie: Depositphotos

Lidé mohou také s určitými omezeními sportovat. Otevřena mohou být všechna sportoviště, při vstupu do vnitřních prostor ale musí každý návštěvník prokázat bezinfekčnost a nesmí jevit příznaky covidu. To samé platí i pro wellness, fitness a bazény. Na skupinových lekcích jsou účastníci povinni udržovat rozestup alespoň 1,5 metru. Totéž je potřeba dodržovat i ve společných prostorách koupališť mimo koupací plochy.

Zdroj: MZČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 122 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Celý život děláte stejnou chybu. Nesprávným používáním čistících prostředků ztrácíte čas i energii
JakZdravě.cz
Už jste o ní slyšeli? Výhody ajurvédské triphaly jsou nepopiratelné. Zde jsou hlavní důvody, proč byste ji měli denně konzumovat
VědaŽivě
Chcete v životě více vášně a sexuálního napětí? Stačí si dopřát 15 minut slunečního světla denně, tvrdí nová studie
ArmádníZpravodaj
F-15EX Eagle II je prošpikován nejnovější technologií. Z 50 let starého stroje je znovu obávaný válečník