Fronty jako za totality: Důležitá nákupní položka náhle drasticky zdražila. Je možné, že se bez ní Češi budou muset obejít

Rostoucí ceny vstupů na papírenskou výrobu některé evropské firmy neustály. Odborníci přesto varují před zbytečnou nákupní panikou, která krizi jen zhorší.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Toaletní papír na internetu podle analýzy portálu Heureka v srpnu meziročně zdražil o 23 procent. Češi kupují větší balení, prodejům v současné době vévodí ta po 48 a 32 kusech, uvádí server Echo24. Zdražování toaletního papíru a reakcí na něj si všímá i server CNN Prima News. Uvádí navíc, že jak se zdá, jeho cenový strop je daleko. Zákazníci stále častěji nakupují nezbytně nutnou hygienickou potřebu ve velkých baleních, a to v akci.

Za výpadky v zásobování může spíše panika

Řada lidí si ještě dobře pamatuje fronty na toaletní papír za totality, připomíná CNN Prima News. Tentokrát by mohly fronty nastat ne proto, že by předvídali běžný výpadek v plánovitém hospodářství, ale „jen“ aby ušetřili. „Důvodem je růst cen energií, pro papírenskou výrobu. Některé papírny, například v Polsku, omezily výrobu. Velká německá fabrika na výrobu papíru se dostala do insolvence,“ vysvětluje v pořadu CNN Prima News ekonom Lukáš Kovanda.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Prázdné regály

Jan Krupa, národní ředitel sociálních služeb Armády spásy pro Události247 vyhodnotil situaci takto: „Je nutné zůstat nohama na zemi, zachovat si zdravý rozum. U nás nenakupujeme zásoby pro všechna střediska centrálně, logistika by byla náročnější, než když každé středisko rozhoduje samo. A na svých místech tam jsou lidé, kteří snad mají hlavu na krku a budou schopni si poradit. Na podobné poplašné zprávy jsme si už zvykli.“

Náhradu v nejhorší nouzi nabídne příroda

Svět už se doopravdy zbláznil,“ komentuje téma pro Události247 právník Miroslav Mandula. Hlavní problém tkví podle něj v tom, že lidé si dnes neumějí poradit s nadbytkem informací. To vyvolává ve společnosti paniky, kterým vévodí právě ty nákupní. „Jak je to dlouho, co lidi šíleli, že nebudou vajíčka a vykupovali sklady. Pak máslo, zažil jsem to ale i u Němců, kteří si od nás domů vozili slunečnicový olej. Nebude toaletní papír? Příroda nabízí dost lopuchových listů,“ dodává pro Události247 Mandula.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Toaletní papír

Totožný názor ohledně vlivu poplašných zpráv na zákaznickou veřejnost vyjádřil pro Události247 IT specialista Jan Prokop. „Určitě teď nevyrazím nakupovat ve velkém. Vlastně to, jak takovou paniku já osobně vnímám, s toaletním papírem blízce souvisí.“ Podobný trend jako u toaletního papíru je patrný u dětských plen, dodává Echo24. Proti loňskému srpnu v on-linech obchodech cena vzrostla o 16 %, nejprodávanější jsou balení 170 kusů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Zobrazit další články
Jak z obyčejné pánve udělat nepřilnavou: Stačí trocha oleje a přibližně hodina času. Jídlo se na ni už nikdy nepřichytí
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Nápoj, který dokáže zbavit špatného cholesterolu a chronických onemocnění. Skládá se z obvyklých surovin
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč královské ženy odpradávna musely rodit před velkým davem lidí: Některé kvůli tomu málem přišly o život
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„K zemi půjdou jako kachny“, nové rychlopalné dělo je zabijákem stíhaček, dronů i plavidel. Doplní ho nezastavitelná raketa