Podle agentury STEM/MARK je většina Čechů ochotna pomoci ukrajinským uprchlíkům. Významná ochota a semknutost je však podle psychologa z počátku krizí běžná.
Podle průzkumu agentury STEM/MARK je drtivá většina Čechů ochotna přijmout válečné uprchlíky. Proti jsou jen tři procenta účastníků průzkumu. O tom, že ruská invaze vyvolá uprchlickou vlnu, je rovněž výrazná většina respondentů přesvědčena, uvedla Česká televize.
Průšvih obrovského kalibru
O skutečnosti, že konflikt na Ukrajině způsobí migrační vlnu, je pevně přesvědčeno 50 % respondentů z celkového vzorku 808 lidí. Že uprchlíci spíše dorazí si myslí 39 %. Celkově tedy migrační vlnu očekává 89 procent oslovených lidí. Ze zbylých 11 % si 9 % myslí, že lidé se do velkého pohybu kvůli ruské invazi nedají, zbylá dvě procenta neví. Průzkum také tvrdí, že migrační vlnu očekávají více mladší lidé do 44. věku a vzdělanější.
Podle klinického psychologa Adama Suchého jsou výsledky průzkumu ovlivněny více faktory. „Věřím, že těch faktorů je tam více. Vědeckým pohledem je zde snaha redukovat vlastní úzkost a bezmoc. Ten náš prožitek, když máme něčemu bezmocně přihlížet, nás nutí cítit se užitečně a přispět, jak to jen jde. Co se týče toho druhého lidského pohledu, tak já pořád věřím, že u většiny lidí funguje zdravý rozum a vidí, že toto je průšvih obrovského kalibru,“ uvedl pro Události247.
„Další věc, kterou je potřeba si říct je, že ze začátku každé krize je obrovská solidarita a semknutost, kterou jsme mohli vidět například u covidu. Avšak po čase se to začne tříštit a přichází spíše zprávy typu kdo na tomto problému vydělá a podobně,“ doplnil Suchý.
Obavy z nedostatku plynu
Češi se také obávají dalších důsledků konfliktu, především zastavení dodávek plynu z Ruska. To nastane podle 83 % dotázaných, 32 % u nich to očekává určitě. Pouze 4 % věří, že se to nestane. Zbylých 11 % si myslí, že se to spíše nestane. O vyhlášení nejtvrdších ekonomických sankcí proti Rusku je přesvědčeno 74 % účastníků průzkumu. 73 % lidí si také myslí, že Rusko se dostane do mezinárodní izolace.
Ačkoliv rozsáhlá migrační vlna z poloviny minulé dekády se v Česku střetla u nemalé části společnosti s negativní reakcí, uprchlíky z Ukrajiny jsou Češi naopak připraveni přijmout. Že by Česko mělo pomoci každému, komu bude moci, si myslí 67 % oslovených. Dalších 30 % je pro to, aby se pomohlo alespoň části migrantů. Pouze tři procenta lidí jsou proti přijímání uprchlíků z Ukrajiny. I v této oblasti průzkumu platí, že větší ochota je u mladších a vzdělanějších lidí, uvádí agentura.
Jak napsal Deník, první uprchlíci se do tuzemska dostali již v neděli. „První plán byl, že do Krnova dorazí jen pár lidí z Nadvirny. Na ukrajinsko polských hranicích ale byly tisíce uprchlíků, tak si řidiči autobusů začali navzájem pomáhat, aby byla plně vytížená jejich kapacita,“ uvedla Monika Dudová, ředitelka Charity Krnov.