Češi výrazně podporují ukrajinské uprchlíky. První z nich do země již dorazili. Podle psychologa je však vysoká solidarita z počátku krizí běžná

Podle agentury STEM/MARK je většina Čechů ochotna pomoci ukrajinským uprchlíkům. Významná ochota a semknutost je však podle psychologa z počátku krizí běžná.

i Zdroj fotografie: President of Ukraine / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Podle průzkumu agentury STEM/MARK je drtivá většina Čechů ochotna přijmout válečné uprchlíky. Proti jsou jen tři procenta účastníků průzkumu. O tom, že ruská invaze vyvolá uprchlickou vlnu, je rovněž výrazná většina respondentů přesvědčena, uvedla Česká televize.

Průšvih obrovského kalibru

O skutečnosti, že konflikt na Ukrajině způsobí migrační vlnu, je pevně přesvědčeno 50 % respondentů z celkového vzorku 808 lidí. Že uprchlíci spíše dorazí si myslí 39 %. Celkově tedy migrační vlnu očekává 89 procent oslovených lidí. Ze zbylých 11 % si 9 % myslí, že lidé se do velkého pohybu kvůli ruské invazi nedají, zbylá dvě procenta neví. Průzkum také tvrdí, že migrační vlnu očekávají více mladší lidé do 44. věku a vzdělanější.

Podle klinického psychologa Adama Suchého jsou výsledky průzkumu ovlivněny více faktory. „Věřím, že těch faktorů je tam více. Vědeckým pohledem je zde snaha redukovat vlastní úzkost a bezmoc. Ten náš prožitek, když máme něčemu bezmocně přihlížet, nás nutí cítit se užitečně a přispět, jak to jen jde. Co se týče toho druhého lidského pohledu, tak já pořád věřím, že u většiny lidí funguje zdravý rozum a vidí, že toto je průšvih obrovského kalibru,“ uvedl pro Události247.

„Další věc, kterou je potřeba si říct je, že ze začátku každé krize je obrovská solidarita a semknutost, kterou jsme mohli vidět například u covidu. Avšak po čase se to začne tříštit a přichází spíše zprávy typu kdo na tomto problému vydělá a podobně,“ doplnil Suchý.

Obavy z nedostatku plynu

Češi se také obávají dalších důsledků konfliktu, především zastavení dodávek plynu z Ruska. To nastane podle 83 % dotázaných, 32 % u nich to očekává určitě. Pouze 4 % věří, že se to nestane. Zbylých 11 % si myslí, že se to spíše nestane. O vyhlášení nejtvrdších ekonomických sankcí proti Rusku je přesvědčeno 74 % účastníků průzkumu. 73 % lidí si také myslí, že Rusko se dostane do mezinárodní izolace.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Česká podpora Ukrajině

Ačkoliv rozsáhlá migrační vlna z poloviny minulé dekády se v Česku střetla u nemalé části společnosti s negativní reakcí, uprchlíky z Ukrajiny jsou Češi naopak připraveni přijmout. Že by Česko mělo pomoci každému, komu bude moci, si myslí 67 % oslovených. Dalších 30 % je pro to, aby se pomohlo alespoň části migrantů. Pouze tři procenta lidí jsou proti přijímání uprchlíků z Ukrajiny. I v této oblasti průzkumu platí, že větší ochota je u mladších a vzdělanějších lidí, uvádí agentura.

Jak napsal Deník, první uprchlíci se do tuzemska dostali již v neděli. „První plán byl, že do Krnova dorazí jen pár lidí z Nadvirny. Na ukrajinsko polských hranicích ale byly tisíce uprchlíků, tak si řidiči autobusů začali navzájem pomáhat, aby byla plně vytížená jejich kapacita,“ uvedla Monika Dudová, ředitelka Charity Krnov.

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články