„Každé praní si dvakrát rozmyslím.“ Češi šetří kde se dá. Na řadu přišly pračky, její spuštění teď stojí třikrát tolik

Odborníci radí, jak hospodárně používat nejnáročnější spotřebiče elektřiny v domácnosti.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Češi šetří kde se dá. Strmě rostoucí ceny energií nutí kalkulovat i ty, kterým dosud domácí ekonomika mnoho neříkala a cifry na účtech nestudovali. Vyrážejí za nákupy do Polska. Vysoké ceny pohonných hmot učí motoristy chytřeji a úsporněji řídit, píší Novinky. Leoš Duda si před několika lety zařídil celý dům na plyn.. „Jsem sice teplomil, ale letos v zimě se u nás všude sníží teplota z 22 stupňů na 19. Co se dá dělat,“ potvrdil pro Události247.

Naplnit buben pračky na maximum úsporu nepřinese

Starobní důchodkyně Marie Vomáčková si nad současnými cenami energií zoufá. „Protáčejí se mi panenky nad každým vyúčtováním elektřiny. Vím, že ze spotřebičů v domácnosti mi nejvíce elektřiny sežere pračka. Proto už si každé praní dvakrát rozmyslím. A plním pračku co nejvíce, abych omezila počet praní. Nevím, jak to jinak dělat.“ Odborníci ale radí něco jiného. Úsporněji pračka pracuje, když je buben naplněn zhruba do 3/4, uvádí server Mobilizujeme. Podle serveru TN se kvůli cenám energií a vody zvedla cena jednoho vyprání v průměru až na trojnásobek.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pračka patří k největším „žroutům elektřiny“ v domácnosti

Podle portálu Porovnej24 vyšel jeden cyklus praní v květnu letošního roku na zhruba 12 korun. U pračky lze ušetřit i stylem používání, dodává Mobilizujeme. Například praním na teplotu 30 °C nebo správným naplněním bubnu. Nedoporučuje se dávat do něj málo nebo naopak zbytečně moc prádla. Co se týče lednice, pomůže také uložit ji do chladnější místnosti, aby nemusela tak často spínat. Také u myčky nádobí se vyplatí řádné naplnění. I zde stejně jako u pračky platí, že by lidé měli za všech okolností využívat ekologický program.

Češi odmítají šetřit na vlastní čistotě

Ondřej Zelenka Událostem247 řekl, že na omezování provozu pračky zatím nijak nepomyslel. „Ani náhodou! S partnerkou se chováme v našem panelákovém bytě myslím dost úsporně, nikde se nesvítí zbytečně ani neteče voda. Ale abych se bál vyprat, to už je absurdní. Ani samoživitelka Jolana Sýkorová praní neomezí. „Přece nebudu chodit špinavá! V nejhorším se dá prát na méně stupňů. Taky zvažuju výměnu dosluhující pračky za modernější, úspornější.“

iZdroj fotografie: Depositphotos
Odborníci doporučují nahradit dosluhující spotřebiče úspornějšími

Další rady přidává iRozhlas. Uspořit energie pomůže vaření s pokličkou, praní na nižší teplotu i pravidelné odmrazování lednic. Podle energetického analytika ze společnosti EkoWATT Jana Truxy spotřebu nejvíc sníží výměna elektrospotřebičů za moderní a úsporné, informuje iRozhlas. Naopak ředitelka Ekologického institutu Veronica Yvonna Gaillyová soudí, že vyhodit staré spotřebiče se nevyplatí, obzvlášť s ohledem na životní prostředí, dodává iRozhlas.

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Čištění žaluzií zabere jen pár minut díky pomocníkovi z houbiček. Jeho výroba je snadná
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Sledujete nejnovější technologie? Zaměřte se na českou společnost MISURA
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Česká firma MISURA přichází s novými produkty
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejmodernější obrněná vozidla Francie, VBMR Griffon, chrání i východní křídlo NATO. Specialitou je, že jsou ze 70 % z civilních dílů