Vláda plánuje koupi dětských vakcín | Události247.cz

Ministr školství se vyjádřil k možnému nákupu vakcín pro děti od 6 let. Jeho slova část rodičů rozhodně nepotěší

Vláda chce zajistit i očkování pro mladší děti. Školní rok začne masivním testováním, na výsledcích bude záležet, zda se zopakuje.

i Zdroj fotografie: Facebook / Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
                   

Česká republika chce nakoupit vakcíny pro děti nad šest let a umožnit tak ochranu proti covid-19 i mladším ročníkům. Ministr školství Robert Plaga v rozhovoru pro Lidové noviny uvedl, že vláda jen vyčkává, až taková vakcína bude k dispozici. Pak udělá vše pro to, aby ji co nejrychleji zajistila. Děti nad 12 let se mohou nechat očkovat současnými vakcínami.
Vývoj dětské vakcíny

Preparáty, které jsou v současné době k dispozici a kterými se v Česku očkuje, nejsou pro malé děti vhodné. Na vývoj dětské vakcíny navíc nebyl tak velký spěch, protože covid-19 u většiny malých pacientů měl minimální nebo žádné příznaky. Ovšem s příchodem delta varianty se situace změnila a nakažení jsou stále častěji i mladší pacienti. Mohou dokonce skončit v nemocnici. Proto vědci nyní na dětské vakcíně intenzivně pracují.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Odborníci proočkování mladší populace doporučují. Podle jejich názoru by to mohlo zpomalit šíření nemoci a hlavně děti chránit před komplikacemi. Navíc další mutace by se mohla dětským pacientům přizpůsobit, pokud budou dospělí chráněni. Jednoznačně doporučují očkování povolených věkových skupin, tedy těch nad 12 let. Podle statistických údajů je v České republice očkováno již více než 360 tisíc lidí mezi 12 až 17 lety.

Monitoring covidu po létě

Po nástupu dětí a studentů do škol je v září čekají tři vlny testů. Podle Plagy tak chce stát získat údaje o to, jaká je situace po letních prázdninách. Mnoho lidí, včetně dětí, si mohlo virus přivézt z prázdninových cest. Na výsledcích testů také záleží, zda se budou v dalších týdnech opakovat. Pokud by testy odhalily 25 pozitivních na sto tisíc testovaných a více, pak by se v nich pokračovalo.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Cílem je se připravit na podzim, který je pro šíření virů vhodnějším obdobím a hrozí nástup další vlny. Problémem je, že asi půl milionu Čechů z nejvíce ohrožených skupin obyvatelstva se z nějakého důvodu nenechalo očkovat. Pro ně je nutné zajistit co největší bezpečí. V současné době má plné očkování přes 5,651 milionu obyvatel žijících na území ČR.

Zdroj: Lidové noviny

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 393 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Zdravé náhrady pšeničné mouky pro každý účel. Mají méně kalorií a neobsahují lepek
JakZdravě.cz
Trápení s trávením bude minulostí. Bylina, kterou máte doma, uleví bleskurychle i bez lékařské návštěvy
VědaŽivě
Život na Marsu nikdy neměl šanci. Důvod je prostý, uvádí nová studie
ArmádníZpravodaj
Velké odhalení: USA mají protisatelitní zbraně, které nahánějí hrůzu světovým velmocím