Česko má nového ministra zdravotnictví, co „půjde na ruku“. Blatný má prý čisté svědomí a jde o politické rozhodnutí

Česko má po pěti měsících dalšího ministra zdravotnictví, stal se jím Petr Arenberger, ředitel vinohradské nemocnice.
i Zdroj fotografie: Vlada.cz
                   

Do funkce ho jmenoval prezident Miloš Zeman poté, co odvolal předchozího ministra Jana Blatného. Po jmenování Zeman Blatného kritizoval za to, že nevydal výjimku pro mimořádné využití vakcín proti koronaviru z Ruska a Číny a řekl, že tím škodil České republice. Nasazení látek Sputnik V a Sinopharm vyvinutých v Rusku a Číně není schválené v Evropské unii a Blatný nepovolil jejich mimořádné použití v Česku.
Blatný: Odcházím s čistým svědomím

Blatný označil své odvolání za politické rozhodnutí premiéra Andreje Babiše a podotkl, že na něj má právo. Upřesnil, že mu Babiš sdělil rozhodnutí odvolat ho v úterý večer. „Sám za sebe mám čisté svědomí, že jsem pracoval jen na základě své odbornosti a rozhodoval jsem se vždy na podkladě odborných dat a analýz,“ uvedl. Není si prý vědom, že by ve funkci pochybil.

iZdroj fotografie: Vlada.cz

Jan Blatný dostával v posledních týdnech vytýkací dopisy od Andreje Babiše.

Kritiku ohledně schvalování vakcín končící ministr odmítl. „Celou dobu jsem si stál za používáním pouze schválených vakcín. Jen tak mohu lidem zaručit, že jsou pro ně bezpečné, vyzkoušené a že opravdu fungují. Podobně je to i s léky proti covidu,“ řekl. Blatný na své poslední ministerské tiskové konferenci poděkoval zdravotníkům i všem, kteří dodržovali opatření a vyzval, aby lidé respektovali nové vedení ministerstva.
Kdo je Petr Arenberger, nový ministr zdravotnictví

Novým ministrem zdravotnictví se stal Petr Arenberger, který vede Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Už dříve nechal slyšet, že by nabídku ministerského postu přijal. Dvaašedesátiletý lékař se specializuje na dermatologii a venerologii, vystudoval Fakultu dětského lékařství Univerzity Karlovy v Praze. Na přelomu 80. a 90. let pracoval na univerzitě v Mnichově, později absolvoval studijní pobyt na Stanfordově univerzitě v Palo Alto.

iZdroj fotografie: Vlada.cz

Nového ministra navrhl premiér Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman ho ještě dnes přijal na hradě.

V roce 2001 byl jmenován profesorem v oboru dermatovenerologie. V březnu 2017 se Arenberger rozhodl kandidovat do Rady Českého rozhlasu, ale samotná volba v červnu 2017 nebyla dokončena. Do Rady byl zvolen Poslaneckou sněmovnou až v květnu 2018. Je ženatý s Monikou Arenbergerovou, finalistkou Miss Československo 1989. Mají spolu dvě dcery.

115 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (82%) 223 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Finta hotelových uklízeček jak umýt okna za pět minut. Budou dokonale průzračná bez nežádoucích skvrn a šmouh
JakZdravě.cz
Přirozené způsoby jak si vyčistit plíce. Otevřou dýchací cesty, zlepší kapacitu plic a sníží zánět
VědaŽivě
Lávové tunely na Havaji mohou být inspirace pro kolonii na Marsu
ArmádníZpravodaj
Nejlepší strategické bombardéry na světě