Evropská unie zatím nepošle peníze na podporu národní obnovy. Podmínka pro uvolnění peněz nikoho nepřekvapí

Evropská komise schválila Národní plán obnovy pro Českou republikou s jedinou podmínkou - Česko musí vyřešit střet zájmů svého premiéra.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Evropská komise přidala k Národnímu plánu obnovy jednu zásadní podmínku – Česko musí do poloviny roku 2022 vyřešit střet zájmů premiéra Andreje Babiše. Evropská komise tak jasně dala najevo, že Česko se musí k táhlým problémům s dotacemi pro firmy z koncernu Agrofert postavit čelem a konečně tuto věc uzavřít. Pokud Česko problém nevyřeší, přijde o 180 miliard korun, které mají zemi pomoci po pandemii koronaviru.
Konec byrokracie, Česko musí jednat

Evropská komise dosud řešila střet zájmů českého premiéra s českými úřady a samotným koncernem Agrofert. Premiérova bývalá firma našla velkou podporu v českých úřadech, které se snažily přesvědčit Evropskou komisi, že je vše v pořádku a premiér dodržuje zákony. Tentokrát ale Evropská komise už nechce nic dále řešit a požaduje po Česku vyřešení celého problému. Po prvním auditu sice byly dotace pro Agrofert zastaveny, stále ale probíhá druhý audit. 


iZdroj fotografie: Depositphotos

Na výsledky auditu se čeká

Už v prvním auditu Evropská komise uznala střet zájmů, české úřady se ale za premiéra postavily a požadovaly další audit. Ten v současnosti probíhá a vypadá to, že závěr bude stejný, jako u toho prvního. Evropská komise tak požaduje po Česku systémové změny, které by zamezily zneužívání dotací a nekalým praktikám. Tím komise uložila jasný a časově omezený úkol České republice. Andrej Babiš tedy musí postavit zájmy republiky před své vlastní, což v posledních letech ve funkci premiéra nedělal.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Musí se tedy rozhodnout, zda se vzdá celého koncernu Agrofert a zůstane premiérem nebo zda se postu premiéra vzdá a půjde zpátky řídit svůj byznys. Pokud tak totiž neučiní, mohou občané České republiky přijít o velkou částku, která je určena na obnovu země po pandemii koronaviru. Celý problém mohou vyřešit také říjnové volby, jestliže nebude hnutí ANO zvoleno a Babiš nebude premiérem, může celý koncern nechat ve svěřenském fondu a dál se věnovat politice.

Zdroj: ČT

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 772 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Bydlím zdarma v chytrém domečku o pár metrech čtverečních. Postavila jsem ho svépomocí bez hypotéky a nemůžu být šťastnější
JakZdravě.cz
Tělo vám těmito symptomy předpovídá infarkt. V žádném věku je nepodceňujte, důsledky mohou být fatální
VědaŽivě
Pozor, i v Česku narazíte na smrtelně jedovaté pavouky. Co dělat po styku s nebezpečným osminožcem?
ArmádníZpravodaj
Britské námořnictvo o polovinu zvýší sílu svých torpédoborců. Co je důvodem tak razantního kroku?