Česko začne očkovat třetí dávkou vakcíny. Podle dat z Izraele má ale většina lidí po jejím podání vedlejší účinky

V České republice v pondělí 20. září začne registrace pro očkování posilující vakcíny proti covidu. Izrael, která je průkopníkem, prozradila, jak lidé třetí dávku snáší.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Izrael je v očkování proti covidu premiantem, jako jedna z prvních se také rozhodla, že své obyvatele přeočkuje i třetí posilující dávkou vakcíny. Tamní zdravotní pojišťovna Makabi teď zveřejnila první údaje o tom, jak lidé přeočkování preparátem od společnosti Pfizer snáší. Zatím se to týká téměř tří milionů obyvatel země.

Většina lidí se po třetí dávce cítila podobně jako při těch předchozích

Podle aktuální zprávy pojišťovny většina lidí po podání vakcíny pocítila vedlejší účinky, nikdo z nich ale nebyl ohrožen na životě. Průzkum probíhal od 3. a 6. září a účastnilo se ho 9 222 lidí, kterým bylo více než 18 let. Asi polovina očkovaných uvedla, že nežádoucí účinky po třetí dávce byly horší než po té druhé. Druhá půlka lidí, kteří podstoupili očkování třetí dávkou uvedla, že potíže byly stejné nebo dokonce menší.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Dotázaní nejčastěji jako vedlejší účinek hlásili únavu a vysílení. Následovala bolest hlavy, bolest svalů, otok lymfatických uzlin, bolesti kloubů, horečka do 38 °C a horečka vyšší než 38 stupňů. Přibližně 27 procent nepocítilo žádné větší vedlejší účinky. Téměř 90 procent očkovaných třetí dávkou ale pociťovalo bolest v místě vpichu. Dalších 18 procent pak hlásilo otok. Méně pak zarudnutí pokožky a brnění. U většiny lidí však tyto nepříjemnosti zmizely do 24 hodin.

V Česku zájem o očkování trvale klesá, obě dávky má přes 60 procent lidí

Dobrou zprávou je, že 96 procent dotázaných v Izraeli po očkování třetí dávkou nemuselo vyhledat žádnou lékařskou pomoc. V České republice se očkování třetí dávkou teprve chystá. Registrace začne v pondělí 20. září. Do konce roku bude moci absolvovat přeočkování milion obyvatel Česka. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch řekl, že třetí dávku nemusí dostat lidé, kteří prodělali covid a jsou plně naočkovaní.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Zájem o očkování v Česku poslední dobou klesá. Ve středu zdravotníci naočkovali přes 11 200 lidí. Od loňského prosince, kdy se vakcinace v České republice rozjela, lékaři vykázali podání vakcíny ve více než 11 milionech případů. Jednou dávkou vakcíny proti covidu je v současné době naočkováno 66 procent lidí starších osmnácti let. Ukončené očkování má víc než 62 procent české dospělé populace.

Zdroj: The Jerusalem Post, ÚZIS

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 757 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Zdravé náhrady pšeničné mouky pro každý účel. Mají méně kalorií a neobsahují lepek
JakZdravě.cz
Trápení s trávením bude minulostí. Bylina, kterou máte doma, uleví bleskurychle i bez lékařské návštěvy
VědaŽivě
Život na Marsu nikdy neměl šanci. Důvod je prostý, uvádí nová studie
ArmádníZpravodaj
Velké odhalení: USA mají protisatelitní zbraně, které nahánějí hrůzu světovým velmocím