Česko zaplavila letní vlna koronaviru. Válek doporučil respirátory v MHD

Počty nakažených covidem v Česku postupně narůstají. Ve čtvrtek přibylo přes 1700 nových případů.

i Zdroj fotografie: S vědomím Vlastimila Válka / Facebook
                   

Epidemie zrychluje už několik týdnů. Denní přírůstky případů začaly být v mezitýdenním srovnání vyšší na začátku června. Za uplynulý týden v Česku přibylo 10 264 nakažených. To je téměř dvojnásobek oproti předchozímu týdnu, kdy však byly dva sváteční dny. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví.

Blíží se vrchol letní covidové vlny

Za nárůstem nových nákaz jsou nakažlivější submutace BA.4 a BA.5 koronavirové varianty omikron. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška se letní vlna covidu blíží k vrcholu. Čeká ji za týden až deset dní, píší České noviny. Pokles bude podle Duška postupný. Reálný počet nakažených, o kterých se neví, může být násobně, možná až pětinásobně vyšší, než ukazují testy.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Žena s respirátorem

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek proto po jednání vlády řekl, že by lidé by měli nosit respirátory ve veřejné dopravě a při návštěvách v domovech seniorů. „Silně nejenom jako ministr, ale jako lékař doporučuji: noste roušky. Noste je v hromadné dopravě, noste je, když máte jakékoliv příznaky, kdy chráníte své starší příbuzné, když jdete do zdravotnického zařízení. To jsou riziková místa,“ citují Válka Novinky. Žádná omezení vláda nechystá, protože počty lidí s covidem v nemocnicích se rapidně nezvyšují.

Nošení respirátorů je na osobní zodpovědnosti

Epidemiolog Zdeněk Hostomský s doporučením Válka souhlasí. „Podle mě je to skvělá příležitost ukázat osobní odpovědnost, aby to nebylo plošně nařízeno. Dal bych to jako apel na jednotlivce, pokud se bojíte, jste třeba v rizikové kategorii, tak si respirátor na rizikových místech nasaďte. Nenuťte ale ostatní, aby si to kvůli vám museli nasadit, aby vás ochránili. Vy musíte mít osobní zodpovědnost za své zdraví,“ řekl Událostem247 Hostomský.

iZdroj fotografie: Unsplash
Respirátor

Podle něj je zbytečné běžně nosit respirátory, protože šíření viru to moc neovlivní. „Ten virus se vyselektoval tak, že jeho přenosnost je vysoká bez ohledu na respirátory. Budeme tomu vystaveni tak jako tak. Proto bych lidi neobtěžoval povinným nošením roušek v městské hromadě, ale samozřejmě pokud má člověk příznaky a necítí se dobře, je to o nějaké ohleduplnosti, nejlepší je potom zůstat doma a případnou nákazu dál neroznášet,“ uzavřel expert.

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články