Cesta vlakem bude jenom pro bohaté: České dráhy skokově zdražují, někdy až o téměř 50 %. Někteří cestující ale budou jezdit za staré ceny jízdenek

S novým jízdním řádem si budou muset připlatit cestující Českých drah, a to v průměru o 15 procent. Ceny zvedají í další dopravci.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Společnost to oznámila s tím, že důvodem zdražování je vysoká inflace. Podle serveru Seznam Zprávy jde o největší zdražení na železnici za poslední roky. Platit začne současně s novým jízdním řádem v neděli 11. prosince. Úprava cen se promítne do všech jízdenek, které jsou založeny na kilometrickém tarifu. K úpravám dojde také u dalších služeb a poplatků, pokračují Seznam Zprávy.

Jedna cesta se prodraží o desítky korun

Úprava cen v tomto rozsahu se promítne do všech nabídek, které jsou založeny na kilometrickém tarifu. Dotkne se tak například Flexi základních jízdenek, Traťových jízdenek, nebo Traťových jízdenek region,“ uvedl pro Události247 mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Například u jízdenky na vzdálenost deset kilometrů stoupne cena o čtyři koruny na 31 korun, u lístku na 45 kilometrů o 12 korun na 92 korun a jízdenka na vzdálenost 100 kilometrů podraží o 25 korun na 188 korun. Psal o tom web Novinky.

iZdroj fotografie: Depositphotos
České dráhy loni přepravily přes 182 milionů cestujících, což je meziroční nárůst zhruba o tři miliony

U některých speciálních jízdenek nebo poplatků bude ale cenový skok výraznější. Promítá se do nich totiž kumulovaná inflace za delší období, po kterou se jejich ceny neupravovaly, pokračují Novinky. Ceny síťových jízdenek stoupnou o 12 až 29 procent, tedy od deseti korun u regionálních a do 200 korun u celosíťových variant. Několikadenní prázdninové jízdenky podraží dokonce asi o polovinu. U sedmidenní jízdenky na léto stoupne cena z 890 na 1390 korun a u čtrnáctidenní varianty z 1290 na 1990 korun, spočítaly Novinky.

Existuje možnost, jak ušetřit

Možností, jak ušetřit, je to, že si lidé jízdenky za současné ceny nakoupí na dva měsíce dopředu. Tuto možnost mají až do 10. prosince. Psal o tom web TN. „V případě, že si cestující zakoupí jízdenky v předprodeji, tak mohou cestovat až do začátku února za původní ceny. V případě nákupu například čtvrtletní jízdenky mohou za současné ceny jezdit až do května 2023,“ doplnil pro Události247 mluvčí Šťáhlavský.

iZdroj fotohrafie: Depositphotos
Svitavy, vlak jedoucí do tunelu. Lokomotiva ČD 380 010-9

Zdražovat bude také společnost Regiojet. Zdůvodňuje to především růstem cen elektřiny. Informoval o tom web Peníze. „Ceny jízdného v tarifu RegioJet neupravujeme plošně, dochází však k průběžným úpravám cenových hladin na jednotlivých trasách,“ cituje web Jakuba Svobodu, který je výkonným ředitelem vlakové dopravy RegioJet. Úprava cen se zřejmě dotkne všech typů jízdného v tarifu Regiojet.

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články