Ti co jeli na olympiádu měli být očkovaní | Události247.cz

Virolog Grubhoffer kritizoval cestující na olympijské hry v Tokiu. Důvod mnohé nepřekvapí

K nepříjemné situaci došlo při cestě na olympijské hry v Tokiu, kdy se v české reprezentaci objevilo pět nakažených covidem-19. Ti prý měli být povinně očkovaní.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Po fiasku spojeném s členy české reprezentace, u kterých byl při cestě na olympijské hry v Tokiu zjištěn koronavirus, se k situaci vyjádřil i známý virolog Grubhoffer. Ten totiž podle jeho slov nechápe, jak je možné, že po všech cestujících nebylo vyžadováno povinné očkování. Olympiáda je totiž velmi důležitá událost a je nezbytné, aby k tomu bylo také tak důstojně přihlíželo. V Tokiu je navíc vyhlášen stav nouze, avšak i přesto Japonci trvali na zahájení her.
Olympiáda je důležitá událost a žádá si odpovídající přístup

Virolog Grubhoffer, vedoucí Biologického centra Akademie věd České republiky, zkritizoval fakt, že někteří členové české reprezentace jeli na olympijské hry v Tokiu bez očkování proti covidu-19. Narážel tak především na lékaře Vlastimila Voráčka, který je nyní pozitivní a do Tokia vyrazil bez jediné dávky vakcíny. Podle Grubhoffera je to absurdní a v případě, že jde o takovou událost a ještě k tomu v době pandemie, tak by člověk ani neměl přemýšlet, jestli se nechat nebo nenechat očkovat. 


iZdroj fotografie: Depositphotos

Situace tak podle něj nyní vrhá špatné světlo na Českou republiku, která si prožila již veliké potupy během zimních a jarních měsíců. Grubhoffer paradoxně není příznivcem povinného očkování, ale olympiáda je podle něj rozdílná situace a žádá si také odpovídající přístup„Je pro mě naprosto nepřijatelné, že lékař odjede na tuto výpravu patřičným způsobem nenaočkován. Je to absurdní a naprosto nepřijatelné,“ dodal. 

Situaci nikdo nebere na lehkou váhu, ale očkování bylo pouze doporučené 

Otázka očkování však byla podle místopředsedy Českého olympijského výboru Filipa Šumana řešena i na úrovni mezinárodního olympijského výboru. On sám prý radil, aby to nebylo povinné a ponechali očkování pouze jako doporučené. Zdůrazňoval však, že situaci nikdo nebere na lehkou váhu. Nyní se tak výbor chystá vydat zprávu o tom, jaká opatření byla celkově učiněna a k jakým pochybením došlo.  


iZdroj fotografie: Depositphotos

Šuman si také podle jeho slov nedovede představit, jak docílit, aby byli všichni sportovci jednotlivých svazů podmíněni očkováním. Někteří lidé vakcíny jednoduše zamítají a namísto tlačení a vytváření sporů tak bylo jednodušší nechat to na bázi doporučení. Dodal však, že pro realizační pracovníky, kteří měli přijít do kontaktu s účastníky her, tato povinnost platila.

Zdroj: iRozhlas

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (79%) 355 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Celý život děláte stejnou chybu. Nesprávným používáním čistících prostředků ztrácíte čas i energii
JakZdravě.cz
Už jste o ní slyšeli? Výhody ajurvédské triphaly jsou nepopiratelné. Zde jsou hlavní důvody, proč byste ji měli denně konzumovat
VědaŽivě
Chcete v životě více vášně a sexuálního napětí? Stačí si dopřát 15 minut slunečního světla denně, tvrdí nová studie
ArmádníZpravodaj
F-15EX Eagle II je prošpikován nejnovější technologií. Z 50 let starého stroje je znovu obávaný válečník