V Česku je delta, ale nakažených je málo | Události247.cz

Ačkoli indický (delta) covid dominuje, čísla nemocných překvapivě nerostou. Odborníci vysvětlují proč

Většina případů onemocnění Covid-19 v Česku jde na vrub nejvíce infekční variantě. Nemoc se ale na rozdíl od jiných zemích nijak masivně nešíří.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ačkoli je většina lidí, u kterých testy detekují virus vyvolávající onemocnění covid-19, v Česku nakažena silně infekční variantou delta, čísla nemocných nerostou. Hygienici zaznamenali mírný skok nahoru na začátku července, ale pak se trend zase obrátil. Počty nově nakažených oscilují kolem 200 denně, což je dobrý výsledek. Na nemoc v současnosti téměř nikdo neumírá.
Očkování a předchozí vlny

Pro někoho mohou být statistické údaje překvapením, protože mnozí odborníci před delta variantou varovali. Také v mnoha zemích Evropy v poslední době stojí za vypuknutím nové vlny epidemie. Toho samého se obávali lékaři i v Česku, ale jejich předpovědi naštěstí nevychází. Předpokládají, že za to může kombinace proočkovanosti a dřívější promořenosti populace.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Tak to vysvětluje například mluvčí Státního zdravotního ústavu Štěpánka Čechová. Plně očkovaných je již téměř 4,8 milionu Čechů, což je hodnota významně ovlivňující šíření viru. Navíc během zimy a jara, kdy tu řádily předchozí vlny, se nakazilo mnoho obyvatel. A ti dnes většinou mají nějakou hladinu protilátek. Potvrzených případů bylo za více než rok 1,7 milionu, ale ve skutečnosti jich pravděpodobně bude více.

Delta jednoznačně dominuje

Výsledky z laboratoří dokazují, že takzvaná varianta delta je nejčastějším druhem koronaviru, se kterým se nyní lidé v České republice setkávají. Objevuje se u 80 až 90 procent zkoumaných vzorků. Asi 12 procent pak je varianta alfa, dříve nazývaná britská mutace. Na ostatní varianty zbývá asi pouhé procento. Delta je dominantní i v ostatních evropských zemích.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Známé informace o její nakažlivosti naznačují, že se šíří mnohem snáze než předchozí typy. Zdá se, že pokud zasáhne populaci bez protilátek, neočkovanou a nedodržující protiepidemická opatření, mohlo by se její reprodukční číslo vyšplhat až na osm. Tedy že jeden nakažený infikuje osm jiných lidí. U varianty alfa bylo reprodukční číslo mezi čtyřmi a pěti. U původního viru, který se šířil v Číně, pak jen 2,4 až 2,6.

Zdroj: CNN Prima News

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 1247 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Celý život děláte stejnou chybu. Nesprávným používáním čistících prostředků ztrácíte čas i energii
JakZdravě.cz
Už jste o ní slyšeli? Výhody ajurvédské triphaly jsou nepopiratelné. Zde jsou hlavní důvody, proč byste ji měli denně konzumovat
VědaŽivě
Chcete v životě více vášně a sexuálního napětí? Stačí si dopřát 15 minut slunečního světla denně, tvrdí nová studie
ArmádníZpravodaj
F-15EX Eagle II je prošpikován nejnovější technologií. Z 50 let starého stroje je znovu obávaný válečník