ČOI: Na trhu se objevila smrtelně nebezpečná nabíječka

Česká obchodní inspekce provádí kontroly pravidelně. Od začátku roku nařídila stáhnout z prodeje hned několik nebezpečných výrobků.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Často se jedná o nabíječky. Například před dvěma lety inspekce stáhla z prodeje USB nabíječku, u které hrozilo vysoké riziko úrazu elektrickým proudem, psal o tom web iDnes. Loni se zase prodávala nebezpečná nabíječka pro notebooky. Podle webu Mobilizujeme ČOI u zmíněného nabíjecího adaptéru odhalila nedostatečnou izolaci. Uživatel tak mohl utrpět vážné poškození elektrickým proudem.

Zákazník má nárok na vrácení peněz

Aktuálně se jedná o výrobek, který se prodává pod názvem Nabíječka NATEC 2,1A 2xUSB. Česká obchodní inspekce o tom informuje na svém webu. Ukázalo se totiž, že při používání této nabíječky může dojít vlivem nedostatečné izolace k úrazu elektrickým proudem. „Uživateli, pokud se dotkne USB konektoru na těle výrobku, na kterém se objeví nebezpečné síťové napětí 230V, hrozí v důsledku průrazu nedostatečné izolace mezi primární a sekundární částí výrobku dokonce i smrt,“ řekl Událostem247 mluvčí inspekce Jiří Frölich.

iZdroj fotografie: ČOI
Závadná nabíječka, kterou ČOI zakázala

Výrobek je původem z Číny a podle informací na webu inspekce je to model NUC-0995. Součástí balení je také vícejazyčný návod k použití, včetně české verze a jako výrobce je označena firma Impakt se sídlem v polském městě Mosina, uvádí web iDnes. Prodejci byl uložen zákaz dodávání této nabíječky na český trh a její stažení z něj. Spotřebitel má právo nebezpečný výrobek reklamovat a může požadovat vrácení celé původní částky, připomíná iDnes.

Vadné často bývá to levnější zboží

Inspekce informovala, že uvedená nabíječka byla nahlášena kontaktnímu bodu na ministerstvu průmyslu a obchodu a informace o ní byly zveřejněny v systému Safety Gate, který umožňuje rychlou výměnu informací mezi 31 státy EU a EHP a Evropskou komisí o nebezpečných výrobcích představujících riziko pro zdraví a bezpečnost spotřebitelů, píše dále iDnes. Nabíječky, jejichž prodej ČOI v minulosti zakázala, patřily mezi ty nejlevnější na trhu.

iZdroj fotografie: abcMedia
Časté jsou i výjezdy hasičů k požárům, které právě způsobily vadné nabíječky

Takovou zkušenost mám bohužel také. Ne však s nabíječkou na mobil, ale k notebooku. Už je to déle, kočka mi rozkousala tu původní, tak jsem musela koupit náhradní. Naštěstí se mi nic nestalo, ale syn mi pak řekl, že je nebezpečná, a že by mě při používání mohla kopnout. Četl to tehdy někde na internetu. Tak jsme ji vyhodili a já jsem si radši koupila dražší a ve značkovém obchodě,“ vzpomíná pro Události247 paní Františka Čížková z Třebíče.

'

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články