ČOI si posvítila na prodejce alkoholu: Čísla podnapilých lidí pod 18 let jsou alarmující

Počet lidí, kterým ještě nebylo 18 let a jsou pod vlivem alkoholu, narůstá.

i Zdroj fotografie: ČOI
                   

V období adventních trhů a oslav Nového roku se počty mladistvých, kteří byli pod vlivem alkoholu zvýšili. Na svém webu to uvádí Česká obchodní inspekce (ČOI). ČOI v Královéhradeckém a Pardubickém kraji uskutečnila v období vánočních svátků mimořádnou kontrolní akci zaměřenou na prodej alkoholu mladistvým a výsledky jsou podle inspekce alarmující, uvádí dále ČOI.

Kontrolám nevyhověl téměř nikdo

Provedeno bylo celkem jedenáct kontrol. V deseti případech inspektoři zjistili, že provozovatelé stánků prodali alkohol osobám pod 18 let. Porušení příslušného předpisu bylo zjištěno až u 91 procent provozoven, informuje ČOI. Kontrolovanými objekty byly stánky na vánočních trzích a vinotéky v Hradci Králové, Pardubicích a Trutnově, píše inspekce na svém webu.

iZdroj fotografie: ČOI
Alkohol mladistvým během svátků podle provedených kontrol prodalo víc než 90 % prodejců

S těmito hospodářskými subjekty bude porušení zákona řešeno ve správním řízení. V případě prokázání jim hrozí pokuta až do výše jednoho milionu korun. Vzhledem k vysokému procentu zjištění, množství podaných stížností a závažnosti porušení budou kontroly s tímto zaměřením probíhat namátkově i nadále,“ řekl Událostem247 ředitel inspektorátu pro Královéhradecký a Pardubický kraj František Švihlík.

Počet mladistvých pod vlivem alkoholu se zvyšuje

Kontroly tohoto typu probíhají pravidelně. V předposledním kvartálu roku 2022 jich inspekce uskutečnila celkem 2078. Nějaké porušení zákona bylo zjištěno v téměř 50 procentech případů. Psal o tom web Podnikatel. Ke 145 šetřením byly přizvány osoby mladší 18 let. Mezi další pomocníky ČOI patřili například pracovníci živnostenských úřadů, policie, hasičů, cizinecké policie a celní správy, informuje web Iqsl.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Inspektoři pravidelně kontrolují prodejce alkoholu. Zjišťují zejména to, zda prodávají své zboží mladistvým

Vyšší počet mladistvých pod vlivem alkoholu potvrzuje i mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová. „Každý rok pociťujeme narůstající trend v letních měsících. Vliv na tento fakt má skutečnost, že když je hezky, tak děti mohou pobývat déle venku bez dohledu rodičů. Intoxikace u této věkové skupiny však řešíme v průběhu celého roku. Například nedávno jsme měli v péči nezletilou dívku, která v rámci silvestrovských oslav vypila příliš mnoho alkoholu,“ řekla Bothová pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Trvalo pár let, než mu „vyrostla první židle“. Geniální –⁠ přitom stačí k novému stromku přidělat formu a chvíli počkat
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Konec bolesti kloubů a svalů, z těla ji vypálí obyčejná hořčice
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Archeologové objevili nový tunel, který má být údajně vstupem do podsvětí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
ASN4G jako atomová pěst Paříže: stealth hypersonická střela má uletět až 1 000 km rychlostí až Mach 8, je evropským průkopníkem