Covid v Česku nabírá na síle. Epidemiolog Prymula doporučuje jako prevenci očkování

Počty nakažených koronavirem v pracovní dny dál rostou. Za pátek přibylo 1 840 nových případů, což je nejvíce od konce dubna. Pozitivní byl každý třetí test.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ještě před měsícem nedosahovaly denní počty nákaz covidem ani 500 lidí, v posledních dnech už to ale byl víc než dvojnásobek, píše ČT24. Nejvíce nakažených přibylo v pátek, informuje ČT24. Epidemiologové navíc očekávají, že křivka bude dál stoupat, a to minimálně dva až tři týdny, informuje dále ČT24. Nejvíce potvrzených nákaz je v Praze a Středočeském kraji.

Válek žádná opatření zavádět nechce

Biochemik Jan Konvalinka pro iDnes uvedl, že současné hodnoty přítomnosti viru právě v pražských odpadních vodách přesahují ty z vrcholů minulých covidových vln. „Tyhle vrcholy v minulosti předcházely zaplněným nemocnicím zhruba o čtyři týdny,“ cituje Konvalinku iDnes. Podle imunologa Václava Hořejšího jsou aktuálně infikovaná asi dvě až tři procenta populace. „To je asi 200 až 300 tisíc lidí. A my víme jenom o těch, kteří se nechali testovat,“ řekl Hořejší iDnes. V nemocnicích podle ministerstva zdravotnictví leží aktuálně přes 200 pacientů s covidem.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Žena s respirátorem

Podle expertů to znamená, že už začíná další covidová vlna, píše iDnes. „Když se podíváme do Portugalska, které už vlnou subvarianty BA.5 prošlo, vidíme, že tam to byla dvě až tři úmrtí za den, a to není zrovna malé číslo,“ řekl Událostem247 epidemiolog Petr Smejkal.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek avizoval, že žádná opatření zavádět nechce. „Žádné jiné restrikce, nařízení, zákazy, opatření neplánuji. Ani teď, ani na podzim. To, že čísla porostou, víme, porostou dalších 14 dnů, možná tři týdny, pak začnou postupně klesat. Zásadní nárůst nás čeká na podzim,“ řekl ministr pro ČT24.

Očkování současnými vakcínami má smysl

Ministerstvo zdravotnictví apeluje na lidi, aby se nechali přeočkovat. „V tuto chvíli jsou k dispozici vakcíny, které jsou na základě původního kmene a mají samozřejmě nižší účinnost proti současným subvariantám,“ řekl Událostem247 epidemiolog Roman Prymula. Účinnost vakcíny proti vlastní nákaze je zřejmá kolem 2,5 až tří měsíců. To, co je však jasně zdokumentováno, je stále poměrně vysoká účinnost proti závažným průběhům covidu, které vyžadují hospitalizaci, či končí úmrtím,“ vysvětlil Prymula pro Události247.

iZdroj fotografie: Unsplash
Očkování

Tato účinnost podle něj přetrvává zhruba osm měsíců po očkování. „Proto lidé, kteří byli očkovaní před delší dobou, je vhodné, aby byla aplikována třetí dávka. V případě seniorů nad 60 let věku nebo osob, které mají nějaké chronické problémy, tak je doporučována dávka čtvrtá. Nové vakcíny se objeví někdy v polovině října. Protože máme v tuto chvíli už stoupající letní vlnu koronaviru, je dobré se očkovat vakcínami, které k dispozici jsou,“ doporučil epidemiolog pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články