Odborníci mají na 4. dávku vakcíny proti covidu nejasný názor. Podle exministra Prymuly je stále důležité se očkovat i starším typem vakcíny

Názory odborníků na aplikaci 4. dávky vakcíny proti covidu se různí. Někteří jsou pro, jiní jsou zase s očkování druhým boosterem opatrní.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

I po skončení pandemie se covid v populaci nadále v malé míře vyskytuje, většinou v lehčí omikronové variantě, píše Echo24. Jak upozornil server Echo24, v souvislosti s tím se v odborných kruzích rozběhla nová diskuse na téma vakcinace. Článek cituje japonského virologa Kenji Yamamota, který přímo volá po zastavení podávání dalších dávek očkování. V současnosti doporučuje soustředit se především na studium dopadů, které zatím nemusí být známé nebo se o nich spekuluje, píše Echo24.

Vhodnost očkování musí posoudit lékař, který pacienta zná

„Je to pouze komentář jednoho autora,“ řekl deníku Echo24 vakcinolog Roman Chlíbek. Imunolog Vojtěch Thon oponuje. Podle něj jde o relevantní varování. V současné době už je populace proočkovaná, promořená a ve světě cirkuluje lehčí varianta omikron, píše Echo24. O výhodách a nevýhodách dalšího očkování by se podle Thona za těchto okolností mělo rozhodovat na úrovni konkrétního pacienta. Takové rozhodnutí by měl dále podle Thona činit lékař, který pacienta zná, nikoliv „doporučení instituce, která za něj nenese žádnou odpovědnost“, dodává server Echo24.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Covid-19

Ty názory se neustále posunují. Teď je hlavně otázkou, kdy se dostaneme k vakcíně, která by více korespondovala se složením aktuálních variant coronaviru. Pokud by tady neměla být k dispozici ještě X měsíců, tak asi nebude efektivní na ni čekat. Byť starší vakcína má účinnost logicky nižší, je stále na slušné úrovni, spolehlivě působí zejména v boji proti těžším formám onemocnění,“ shrnuje pro Události 247 epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví ČR Roman Prymula.

Naočkovat se čtvrtou dávkou by měli především senioři

Prymula dále připomněl, že na paušálních doporučeních ohledně vakcinace se nic nemění. Očkovat by se měly přednostně osoby nad 60 let věku a osoby rizikové např. v kontextu prodělaných chronických chorob. „Co se týče mladší generace, tam je jasně řečeno, že je to výhradně jejich individuální volba. Tam ta přidaná hodnota tak vysoká není,“ doplňuje pro Události247 epidemiolog. Souhlasné stanovisko k tématu zaujala na dotaz Událostí247 i Hana Ševčíková, lékařka Očkovacího centra Ostrava – Hornická.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vakcína

V současné době tady není lepší nástroj, který by přinesl ten benefit, že bude málo lidí v nemocnicích, že bude méně těžkých průběhů a také méně úmrtí. Jestli ta čtvrtá dávka přímo zabrání onemocnění, to už je spíše diskutabilní. Může to tak být asi hlavně v prvních měsících po naočkování. Ale nejdůležitější je ten první zmíněný argument,“ zdůrazňuje epidemioložka pro Události247. Také ona by doporučila absolvování čtvrté dávky vakcíny hlavně seniorům nad 60 let a pacientům postižených jinou chorobou.

Necháte se očkovat čtvrtou dávkou vakcíny proti covidu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články