Dvacátníci a třicátníci budou třít bídu s nouzí. Svoje důchody v životě neuvidí

Analýza společnosti CYRRUS říká, že zatímco průměrný důchod dnešních seniorů dosahuje 48 % průměrné mzdy, v roce 2059 klesne tento poměr na pouhých 27,2 %.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Budoucí důchodce čeká s největší pravděpodobností výrazně méně peněz od státu, než dostávají ti současní, uvedl web Penize. Analýza společnosti CYRRUS nese příznačný název: „Tahle země není pro mladý“. Vyplývá z ní, že mladou generaci čeká od státu důchod poblíž dnešních 12 tisíc korun. Nejhůře zřejmě dopadnou lidé narození okolo roku 1985. Naopak relativně nejlépe na tom zůstanou lidé narození zhruba do roku 1965.

Spolehlivá „kalkulačka“ pro mladé je iluzí

Produkční soukromé televize, devětadvacetiletá Lucie Kopecká nepředpokládá, že by se jakéhokoliv důchodu vůbec dožila. „Už za mého krátkého života se hranice odchodu zvyšovala kolikrát! A těžko se asi někdy začne snižovat, spíš to tak půjde dál a dál. Platím asi tři stovky měsíčně důchodového připojištění, ale jinak to příliš neřeším. Život je krátký, raději užívám každého dne a nepřemýšlím, jak budu žít, až zestárnu,“ svěřila se Událostem247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Dnešní dvacetiletí nemohou pomýšlet na vysoký důchod

Anna Píchová, která je šéfanalytičkou společnosti CYRRUS, Událostem247 vysvětlila, že bez rozmyšleného rozdělení kapitálu nemůže svou budoucnost „kalkulovat“ žádná generace. Nikdy to nebylo jinak a současní dvacátníci nemohou být výjimkou. Ve hře je příliš mnoho proměnných. „Cest se jim nabízí několik: Prosté spoření po celý život přinese jen velmi malé zúročení. Velkou šancí pro mladé je investování. Tam už při tisícovce odložené měsíčně nastupuje ,magie’ složených úroků,“ uvádí Píchová.

Investice do vlastního bydlení je jistota

Podobně pro Události247 hodnotí stávající situaci expert Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Fialy. „Právě připravovaná důchodová reforma se děje hlavně proto, aby se dnešním dvacátníkům zajistila slušná penze. Pokud bychom ji teď neprovedli, celý systém by se tak zadlužil, že právě oni by měli penze opravdu nedůstojné. Cílem je vyrovnat parametry v systému tak, aby zohledňovaly demografickou situaci i naše současné ekonomické možnosti.“

iZdroj fotografie: Depositphotos
Mladí mají před sebou dlouhou „investiční kariéru“

Co se týče dvacátníků, tak již v tomto nízkém věku by se měli sami začít připravovat na důchod,“ pokračuje Křeček. „Odkládat si část výplaty. A hlavně už v tomto věku si jasně vyřešit otázku bydlení ve starším věku. Je obrovský rozdíl mezi penzistou, který bydlí ,ve vlastním’ a tím, který bydlí v pronájmu. Nájemník-senior dá podstatnou část svého důchodu právě za nájem. Dnešní mladí by také měli mít v hledáčku investice, zejména americké akciové indexy,“ radí expert.

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články