V Praze už je možné dostat třetí dávku očkování | Události247.cz

Očkování třetí dávkou už odstartovalo i v Česku, zatím na jednom konkrétním místě

Oficiálně začne očkování třetí dávkou proti koronaviru za několik dní. Na pražském Chodově ji ale vybrané skupiny pacientů dostanou bez registrace hned.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Očkování proti onemocnění covid-19 třetí dávkou začne oficiálně v České republice 20. září. Ve vakcinačním centru na pražském Chodově se ale mohou někteří lidé přeočkovat už teď. Nemusí se předtím ani registrovat. Pro aplikaci třetí dávky stačí ukázat potvrzení o zdravotním stavu, kterým doloží, že prochází imunosupresivní léčbou.
Zatím jen na jednom místě

Získání třetí dávky vakcíny na onemocnění covid-19 se týká pacientů s velmi oslabenou imunitou, u kterých se nemusela ani po řádném očkovacím schématu vytvořit dostatečná protilátková odpověď. A to například kvůli léčbě s nádory, po transplantaci anebo se to týká HIV pozitivních. Všichni jmenovaní spadají do velmi rizikové skupiny obyvatel, kterou stanovila odborná lékařská společnost a ministerstvo zdravotnictví.


iZdroj fotografie: Unsplash

Podmínkou pro aplikaci třetí dávky je, že poslední očkování proti koronaviru proběhlo nejméně před čtyřmi týdny. Rizikoví pacienti tak mohou dostat třetí dávku vakcíny dříve než po osmi měsících. Aktuálně je to možné pouze v centru na pražském Chodově, které spravuje Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM). Po 20. září už to ale nebude jediné místo, kam bude možné zajít pro třetí dávku bez předchozí registrace.

Praktici si počkají

Od příštího týdne mohou lidé s potvrzením navštívit také Fakultní nemocnici Ostrava a další zdravotní instituce. Kompletní seznam ministerstvo zdravotnictví brzy zveřejní. Zároveň bude nadále platit, že i pro třetí dávku bude možná registrace. A to přes web www.ceskoockouje.cz, případně platí také domluva s praktickým lékařem.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Praktici by ale měli v ordinacích s třetími dávkami počkat minimálně do půlky října, kdy by měly kvůli opožděnému tendru vakcíny Pfizer a BioNTECH teprve dostat. Případně je podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky možné přeočkování vakcínou Moderna. Zároveň ale upozornil na urgentnější problém, a tím je očkování lidí nad 60 let. V Česku v této věkové kategorii nedostalo žádnou dávku stále přes 400 tisíc lidí.

Zdroj: iRozhlas

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 153 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Celý život děláte stejnou chybu. Nesprávným používáním čistících prostředků ztrácíte čas i energii
JakZdravě.cz
Už jste o ní slyšeli? Výhody ajurvédské triphaly jsou nepopiratelné. Zde jsou hlavní důvody, proč byste ji měli denně konzumovat
VědaŽivě
Chcete v životě více vášně a sexuálního napětí? Stačí si dopřát 15 minut slunečního světla denně, tvrdí nová studie
ArmádníZpravodaj
F-15EX Eagle II je prošpikován nejnovější technologií. Z 50 let starého stroje je znovu obávaný válečník