Další rána pro premiéra Babiše. Hnutí ANO dál padá v průzkumech

Hnutí ANO ve volbách v posledních obdobích překonalo ostatní strany s velkým náskokem. Letos to však vypadá, že jej porazí Piráti.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podle posledních průzkumů agentury Kantar by dubnové volby vyhrála koalice Pirátů a STAN se 30 % hlasů. Hnutí ANO by po dlouhé době obsadilo až druhou příčku s pouze 23,5 % hlasů. Ve volbách 2017 přitom ANO získalo bezmála 30 % všech hlasů. Jejich volební preference zřejmě klesají také kvůli pandemii, kterou podle mnohých předseda tohoto hnutí organizačně nezvládl. Oproti minulým volbám ANO ztratilo 6 % hlasů.

Tradiční strany jsou na ústupu

Průzkumy dále ukazují, že tradiční politické strany jsou na ústupu a lidé více volí nová politická uskupení. Kromě Pirátů a STAN se 30 % na prvním místě a hnutím ANO s 23,5 % na druhém, by se do poslanecké sněmovny dostala také koalice SPOLU s 19 % hlasů. V tomto případě jde ale o uskupení skládající se ze tří poměrně silných politických stran. Samostatně by se zřejmě strany v žebříku umístily velmi nízko.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Poměrně novou politickou stranou je také SPD Tomia Okamury, která od posledního průzkumu zaznamenala malý nárůst hlasů. Se svými 12 % by v dubnových volbách skončila tato strana na čtvrtém místě a do sněmovny by se rozhodně dostala. Z tradičních politických stran, které se nepřidaly do žádné koalice by se do sněmovny dostalo pouze KSČM s 5 % a ČSSD se 3 % hlasů. Sociální demokraté zaznamenaly menší nárůst od posledního průzkumu.

Volební potenciál stran přidává několik procent

Průzkumu agentury Kantar se zúčastnilo celkem 1007 respondentů a probíhal od 1. dubna do 4. května. Pokud by se počítaly i hlasy lidí, kteří mají vybranou stranu ale nejsou si jistí účastí ve volbách, část stran by si ještě polepšila. Volební potenciál Pirátů by se vyšplhal na 34 %, hnutí ANO by dostalo 27 %, koalice SPOLU by mohla získat až 24 % a SPD Tomia Okamury až 16,5 % hlasů. ČSSD by mohla nakonec získat až 11 % hlasů a komunisté až 9% voličů.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Agentura Median už nyní přisuzuje ČSSD  6,5 % hlasů, stejně jako KSČM. Do jejich průzkumu se dostaly také menší strany, jako například Zelení se 3 % hlasů. Na vzestupu je podle Medianu i strana bývalého kriminalisty Roberta Šlachty s názvem Přísaha. První příčky zůstávají ale ve všech průzkumech stejné, stále vedou Piráti a STAN, následuje hnutí ANO a koalice SPOLU.

Zdroj: Kantar

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (82%) 799 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Rodina zrekonstruovala trup starého letadla na přepychový pojízdný karavan. Kreativitě se meze nekladou
JakZdravě.cz
Proč je peeling tak důležitý
VědaŽivě
Co se děje s tělem při absenci spánku? Zpravidla jde o závažné důsledky, které mohou být v některých případech fatální
ArmádníZpravodaj
Projekt Stargate zkoumal možnosti čtení myšlenek pro vojenské účely