Necestujte, nescházejte se s přáteli, zůstaňte doma a nechte se očkovat. Další vlna covid-19 přichází, říká Biochemik Trnka

Podle biochemika Jana Trnky se máme obávat další vlny koronaviru, která pomalu přichází. Kvůli naší nezodpovědnosti prý nastoupí dříve.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud jste si představovali, že prázdniny prožijete v klidu jako minulý rok, nemohli jste se mýlit více. Podle biochemika Jana Trnky jsme na začátku další vlny epidemie, a rovněž podle virologa Jiřího Černého je další vlna pravděpodobná. V tomto případě by však nemuselo jít pouze o nákazu mutací delta, svoji roli by zde mohla sehrát i nejnovější mutace lambda. Odborníci se proto shodují, že nejlepším opatřením je očkování. Vzhledem k absenci léku je očkování jedinou „zbraní“, kterou lidé proti covidu-19 mají.
Británie rozvolňuje, Češi jen trnou

Celý svět, Česko nevyjímaje, bedlivě sleduje vývoj epidemie ve Velké Británii. V této zemi došlo nedávno ke změně přístupu k samotnému onemocnění, když se veškeré restrikce převedly do roviny doporučení. Britští politici své rozhodnutí zdůvodňují výrazně nižší smrtností v poměru k počtu nakažených. Údaj si vykládají jako úspěch očkování, proto se rozhodli nechat své občany volně dýchat. V České republice se nicméně asi ještě hodně dlouho nenadechneme.


iZdroj fotografie: Depositphotos
Vědci bedlivě sledují každou novou mutaci koronaviru

Podle biochemika Jana Trnky, který je zároveň členem Centra pro modelování biologických a společenských procesů, se máme obávat spíše třetí vlny, která s sebou přinese větší počet hospitalizací. Vzhledem k „neukázněnosti“ Čechů a jejich potřebám trávit dovolené v zahraničí, popřípadě setkávat se s přáteli, tato vlna přijde možná i o měsíc dříve – v srpnu. Trnka vychází z vývoje v zahraničí, kde počty nakažených variantou delta rostou.

Očkování se silně doporučuje

Vzhledem k faktu, že na nemoc stále nemáme žádné léky, se silně doporučuje očkování. To by mělo pomoci omezit šíření nemoci, avšak pro maximální ochranu je nutné, aby byli všichni naočkováni dvěma dávkami a následně uplynulo alespoň 14 dní. Do té doby bychom se měli zdržet sociálních kontaktů, omezit své kulturní a sportovní vyžití (např. nefandit z tribuny na mistrovství Evropy) nebo přestat cestovat.


iZdroj fotografie: Depositphotos
Mutace delta má dvakrát vyšší riziko hospitalizace

Cestování je pravděpodobně vůbec nejrizikovější činností, protože kromě možné nákazy koronavirem nastává eventualita, že by se do České republiky mohla zavléci nějaká nová mutace viru. Aktuální mutace delta má dle odborníků dvojnásobně vyšší riziko hospitalizace než dřívější varianta alfa (ovšem také má výrazně nižší smrtnost). Nicméně v následujících letech se, dle Trnky, zastavení šíření koronaviru nepředpokládá. Pravděpodobně je tedy naší jedinou nadějí najít lék.

Zdroj: ČT24, iRozhlas

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (82%) 96 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Bydlím zdarma v chytrém domečku o pár metrech čtverečních. Postavila jsem ho svépomocí bez hypotéky a nemůžu být šťastnější
JakZdravě.cz
Tělo vám těmito symptomy předpovídá infarkt. V žádném věku je nepodceňujte, důsledky mohou být fatální
VědaŽivě
Pozor, i v Česku narazíte na smrtelně jedovaté pavouky. Co dělat po styku s nebezpečným osminožcem?
ArmádníZpravodaj
Britské námořnictvo o polovinu zvýší sílu svých torpédoborců. Co je důvodem tak razantního kroku?