Rozvolňování pokračuje. Otevírají kadeřnictví i školy | Události247.cz

Další vlna rozvolňování je zde. Kromě kadeřnictví otevírají i další služby, které byly měsíce zavřené

Od pondělí 3. května se otevřela kadeřnictví a další salony spojené s péči o tělo. V některých krajích se také vrátili do škol žáci druhého stupně základních škol.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V Česku se začíná postupně rozvolňovat. Od pondělí 3. května se mohou otevřít kadeřnictví, manikúry, pedikúry, kosmetické a masážní salony. Nejde však pouze o služby pro lidi, vláda povolila také otevření salonů pro domácí mazlíčky. V některých krajích se pak mohou do škol vrátit žáci druhých stupňů ZŠ, ale prozatím jen v režimu rotační výuky. Ve všech zmíněných službách je potřeba mít negativní testy, potvrzení o očkování nebo prodělání nemoci covid-19.
Ke kadeřníkovi jedině s negativním testem

Podmínkou pro navštívení kadeřníků a dalších salonu je negativní test. Profesionálně provedený PCR test má platnost sedm dní, antigenní test jen 72 hodin. Zákazník se může prokázat také testem ze zaměstnání, (s potvrzením zaměstnavatele, že byl negativní), a u dítěte lze použít test ze školy a sepsat čestné prohlášení o času provedení a jeho výsledku. Podnik může klientům provádět testy také na místě, nebudou však platné pro návštěvu ostatních salonů, ale pouze onoho místa.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Ministerstvo zdravotnictví také upustilo od takzvaného lustrování. Podle prvních předpokladů měly podniky zaznamenávat osobní údaje zákazníka kvůli lepšímu zpětnému stopování nakažených. Provozovatelé ale poukazovali na zákony zakazující získávání takových údajů a proti byl i Úřad pro ochranu osobních údajů. Petr Arenberger nakonec slíbil, že salony nebudou muset osobní údaje o zákaznících shromažďovat.

Žáci druhých stupňů začínají rotační výuku

Společně s otevřením kadeřnictví se mohou do školy vrátit také žáci druhého stupně základních škol. V Královéhradeckém, Plzeňském, Karlovarském, Středočeském, Libereckém, Pardubickém kraji a v Praze se mohou zúčastnit rotační výuky. Podle statistik se jedná o celkem 193 tisíc dětí, které se budou střídat v režimu, kdy se týden učí ve škole a týden doma. O něco příjemnější je pak zpráva, že budou moci ratolesti navštívit dětské tábory, a to celkem bez omezení.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Rozvolňování tak probíhá podle navrženého tříbalíčkového systému pro školy, a šestibalíčkového pro ostatní služby, obchody a běžný život, který vláda představila na konci dubna. V některých krajích se také naplno otevírají mateřské školy, do nichž od minulého týdne pravidelně dochází již třetina dětí, a počínaje dneškem mohou školy využít plné kapacity. V nejméně zasažených krajích se otevírají také muzea a galerie. Obchody a služby budou následovat 10. května.

Zdroj: MZČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 313 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Zdravé náhrady pšeničné mouky pro každý účel. Mají méně kalorií a neobsahují lepek
JakZdravě.cz
Trápení s trávením bude minulostí. Bylina, kterou máte doma, uleví bleskurychle i bez lékařské návštěvy
VědaŽivě
Život na Marsu nikdy neměl šanci. Důvod je prostý, uvádí nová studie
ArmádníZpravodaj
Velké odhalení: USA mají protisatelitní zbraně, které nahánějí hrůzu světovým velmocím