Další zbytečný zdravotnický materiál z Číny zůstává bez využití, nesmí se použít. Ministerstvo utratilo miliony korun

Česká republika nakoupila od čínských výrobců pomůcky nezbytné k aplikaci vakcín proti covid-19. Dosud je však nevyužila, i když za ně utratila miliony korun.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Aby mohl zdravotnický personál podávat pacientům očkovací látku, měl využívat speciální injekční stříkačky s pevnou jehlou. Kvůli nedostatku jich proto Ministerstvo zdravotnictví ČR nakoupilo téměř 2 miliony z Číny a připlatilo za expresní dodání. Dosud však jedinou z nich lékaři nevyužili. A podle všeho to tak také zůstane, protože jsou nevyhovující.

Téměř dva miliony stříkaček s expresním doručením

Stříkačky měly sloužit k aplikaci vakcín proti koronaviru, ale jak Správa státních hmotných rezerv uvedla, žádný z lékařů je dosud nevyužil. Šlo přitom o 1,8 milionů injekcí, které ministerstvo objednalo v lednu. Jejich cena vycházela na zhruba 1,7 milionu korun, což by bylo v době nedostatku zdravotnického materiálu pochopitelné.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Jenže aby si pojistilo jejich včasné dodání, zaplatilo navíc 3 miliony Kč za expresní doručení. Kdyby prý materiál cestoval lodní dopravou v kontejneru, dorazil by nejdříve na konci dubna. Jak se ale ukázalo, vůbec by to nevadilo, protože stříkačky nebyly potřeba. A dle posledních zjištění se k původnímu účelu ani nesmí využít.

Stát si sehnal injekce u jiných dodavatelů

Na dodání se sice spěchalo, ale stát nakonec nechává stříkačky s pevnou jehlou ležet ve skladech SHR. V průběhu se totiž ministerstvu podařilo domluvit dodávky od „vlastních výrobců“, kteří průběžně dodávají množství dostačující pro 5,5 milionů lidí. Stát proto nedávno zrušil nákup 12 milionů stříkaček a jehel z Bulharska kvůli dlouhé čekací lhůtě.


iZdroj fotografie: Depositphotos
Vakcína se prý nesmí aplikovat stejnou jehlou, jakou byla nabrána z ampulky.

Injekce z Číny se nesmí používat, jsou nebezpečné

Při aplikaci očkování proti covidu-19 platí přísná pravidla, a to včetně užívání dvou jehel. První se látka natáhne do injekční stříkačky, poté je vyměněna za čistou, a teprve tou může být vakcína vpravena do lidského těla. Kdyby se prý využila jedna a ta samá jehla, byla by aplikaci bolestivá.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Jan Blatný, bývalý ministr zdravotnictví, však dodal, že měly injekce od počátku sloužit k ředění vakcíny, nikoliv k jejímu podávání. Ani to ale nevysvětluje, proč si ministerstvo připlatilo za jejich expresní doručení, když doteď leží skladem a jejich využití se neplánuje.

Zdroj: ČRO

96 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 309 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Tajemství instalatérů, která prodlouží životnost pračky nejméně o pět let a zabezpečí spolehlivou funkčnost
JakZdravě.cz
Česnek konzumovaný nalačno působí jako přírodní antibiotikum a chrání před infarktem aneb skryté prokázané benefity
VědaŽivě
Transformace buněk může být lékem na závažnou civilizační chorobu
ArmádníZpravodaj
Ikonický Colt 1911 slouží americkým vojákům již 110 let. Jedná se o bezkonkurenční zbraň