Dárky nakoupí Češi i na poslední chvíli. Obchody mají na Štědrý den otevřeno

Česko slaví 13 státních svátků. Novela zákona, která vešla v platnost v roce 2017, určuje, kdy mohou mít obchody otevřeno.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Někteří lidé nestíhají a nákupy dárků nebo potravin řeší těsně před Vánocemi. Vše nechávají na poslední chvíli. To se jim však může pěkně vymstít, protože i zaměstnanci supermarketů chtějí být na Štědrý den s rodinami doma, obchody tak mají jinou otevírací dobu. Připomíná to web TN.

Některé obchody mohou mít otevřeno pořád

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních musí mít během některých svátků zavřeno. Patří mezi ně také oba vánoční svátky 25. a 26. prosince a Nový rok, píše web iDnes. Na Štědrý den mohou mít velké obchody otevřeno do 12 hodin. Jak připomíná TN, otevírací dobu na 24. prosince si ovšem spousta supermarketů upravuje podle sebe. Stejně jako na Silvestra, tedy den, který zákon neřeší vůbec.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zákon zakazuje prodej ve větších obchodech po celý den 25. a 26. prosince a na Nový rok (1. ledna). Na Štědrý den mohou mít řetězce otevřeno maximálně dopoledne

Pokud byste potřebovali nakoupit i během vánočních svátků, můžete si zajít do některé prodejny s plochou menší než 200 metrů čtverečních, na které se zákon nevztahuje, radí web Novinky. Většinou se jedná o večerky nebo čerpací stanice. Netýká se to však u těch obchodů, které jsou v prostorách nákupního centra. Ty totiž musí mít zavřeno bez ohledu na velikost prodejní plochy, pokračují Novinky.

Prodavačky zákaz prodeje většinou vítají

Na kontroly dodržování otevírací doby pravidelně vyráží inspektoři České obchodní inspekce. „Pokud je to výdejna zboží, jako třeba Alza, té se zákaz netýká,“ řekl Událostem247 mluvčí ČOI Jiří Frölich. „Otevřeno může mít také obchod, který je třeba na nádraží nebo na letišti. Tam platí výjimky. Prodejci, kteří nařízení poruší, mohou dostat pokutu ve výši až jeden milion korun. Při opakovaném porušení to může být až do pěti milionů,“ dodal pro Události247 mluvčí.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Po Štědrém dni následují dva dny svátků, kdy jsou obchody uzavřeny a stejně tak je tomu i na Nový rok. Nicméně i zde platí, že malé prodejny mimo nákupní centra mohou, ale nemusí mít otevřeno

Já jsem ráda, že to zavedli,“ řekla Událostem247 paní Jarka H., která pracuje jako pokladní v supermarketu. „Stačí nám ty návaly a fronty před vánočními svátky, ono i na Štědrý den se najde ještě dost lidí, kteří něco zapomněli koupit. Ty dva dny odpočinku se pak opravdu hodí. Mám ovšem i kolegyně, které potřebují peníze a chodit na směny hned po Štědrém dni by jim nevadilo,“ dodává prodavačka pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články