David Rath může být už brzy na svobodě | Události247.cz

David Rath se může už brzy dostat z vězení. Státní zástupkyně ale proti rozhodnutí soudu podala stížnost

Bývalého středočeského hejtmana a poslance přistihla policie s úplatkem v lahvi od vína. Vinu popíral, ale podle soudu byly důkazy jednoznačné.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bývalý středočeský hejtman a poslanec David Rath se brzy může ocitnout na svobodě. Odpykal si již polovinu svého sedmiletého trestu za korupci a poškozování zájmů EU a zákon to umožňuje. Brněnský městský soud již o jeho podmíněném propuštění rozhodl, ale Rath stále zůstává ve vezení. Státní zástupkyně totiž proti tomuto rozhodnutí podala stížnost.
Rath se ve vezení údajně polepšil

Žádost o podmínečné propuštění Ratha podal Svaz pacientů ČR. Soudce jí vyhověl a stanovil zkušební dobu pro bývalého politika na sedm let. „Polepšení na straně odsouzeného je jednoznačně dáno, má i velmi kladné hodnocení,“ uvedl podle serveru Novinky soudce Josef Tatíček. Podle něho má navíc Rath čistou trestní minulost a pro to, aby se napravil, udělal vše.


iZdroj fotografie: Depositphotos
Soudní rozsudek

Policisté Ratha v roce 2012 zadrželi ve chvíli, kdy si v krabici od vína nesl úplatek sedm milionů korun. Podle rozsudku mělo jít o peníze za ovlivňování tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku a budovy gymnázia v Hostivici. Rath dostal sedm let vězení, zákaz činnosti a také povinnost uhradit deset milionů korun. Podle Tatíčka by měl co nejdříve začít pracovat, aby je mohl splatit.

Rathovi hrozí vyšší trest

Teoreticky se může stát, že pokud Rath vyjde z vězení, bude se do něho muset zase vrátit. Celá jeho korupční kauza má totiž ještě jednu větev, která se týká manipulace veřejných zakázek kraje a krajských nemocnic. Loni v lednu pražský soud rozhodl, že se kvůli tomu Rathův sedmiletý trest o rok prodlouží. Rozsudek není pravomocný, protože se bývalý politik odvolal a tak bude o případu ještě rozhodovat Vrchní soud. Kdy to bude, není ale není v současnosti jasné.

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
Staré punčocháče si hospodyňky a zahradnice nedokáží vynachválit. Pomohou s úklidem, leštěním i na zahradě
JakZdravě.cz
Přírodní oleje lisované za studena mají zázračné anti-aging výsledky. Každý druh poskytuje pokožce jinou péči
VědaŽivě.cz
Osud nejkrásnější ženy 60. let: Filmová hvězda Elizabeth Taylor byla vdaná 8krát za 7 různých manželů
ArmádníZpravodaj.cz
The Great Panjandrum: Zbraň, která měla rozmetat obranu nepřítele. Málem ale pozabíjela vlastní velitele