Děti v rouškách se často dusí, ve školách ale budou povinné dál | Události247.cz

Děti se v rouškách a respirátorech často dusí a kolabují. Ministr Arenberger se vyjádřil k jejich možnému odložení

I přes to, že jsou děti testovány a zůstávají ve školách pouze s negativním testem, musí stále nosit respirátory. Některé z nich dokonce zkolabovaly před zraky rodičů.

i Zdroj fotografie: Úřad vlády ČR
                   

Několik učitelů a rodičů bylo svědky, že dítě ve škole zkolabovalo v důsledku nošení respirátoru v průběhu celého vyučování. Ministerstvo zdravotnictví ale změnu pro školy nechystá. Děti budou muset mít respirátory i nadále, přestože například u kadeřníka ho v některých případech mít nemusíte. Děti také častěji bolí hlava z nedostatku kyslíku a je jim zle od žaludku. 
Rodiče raději omlouvají děti z vyučování

Stále častěji se stává, že rodiče omlouvají své děti z vyučování kvůli bolestem hlavy způsobených respirátorem. Nedostatek kyslíku u nich může zapříčinit větší únavu a menší soustředění. Podle některých je ale tato možnost lepší, než kdyby děti do školy nechodily vůbec. Učitel může dítě, které projeví takové problémy, nechat například projít po chodbě, aby jeho omdlení předešel.


iZdroj fotografie: Depositphotos

V současné chvíli se musí respirátory během výuky nosit na všech základních i středních školách a látkové roušky zatím povoleny nejsou. Od povinnosti nosit respirátory jsou osvobozeny pouze školy mateřské. Roušku ale můžete sundat například při sportování, u kadeřníka nebo v kosmetických a masérských službách. Děti zřejmě budou respirátory mít povinné až do letních prázdnin.

Děti mohou být bezpříznakoví přenašeči

Podle Petra Arenbergera mohou děti být přenašeči nemoci covid-19, aniž by si toho někdo všiml. Malé děti jsou často bezpříznakovými pacienty a proto je důležité, aby měly chráněné dýchací cesty podstupovaly antigenní testy. Podaří se díky tomu včas odhalit případné ohniska, za čímž si Ministerstvo zdravotnictví stojí a změnu zatím nechystá.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Podle senátora Žaloudíka, který se dlouhodobě staví proti nošení respirátorů, rouška vytváří mrtvý bod. V tom se hromadí vydechnuté bakterie, je tam nedostatek kyslíku, a člověk se špatně okysličí. Podle něj je respirátor průmyslová pomůcka proti prachu, a ne maska, která má člověka zachránit před pandemií. Žaloudík nošení respirátorů přirovnal ke koupeli, do které se vyčůráme a pak v ní hnijeme.

Zdroj: Jan Žaloudík, Petr Arenberger – Vyjádření pro CNN Prima News

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 1820 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Zdravé náhrady pšeničné mouky pro každý účel. Mají méně kalorií a neobsahují lepek
JakZdravě.cz
Trápení s trávením bude minulostí. Bylina, kterou máte doma, uleví bleskurychle i bez lékařské návštěvy
VědaŽivě
Život na Marsu nikdy neměl šanci. Důvod je prostý, uvádí nová studie
ArmádníZpravodaj
Velké odhalení: USA mají protisatelitní zbraně, které nahánějí hrůzu světovým velmocím