ČEZ přišel za lidmi s nabídkou: Dodržujte co řekneme a zlevníme vám energie

Inflace a zdražování v Česku nekončí. Distributor elektřiny teď s přišel s novým návrhem, jak jeho zákazníci mohou ušetřit.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Růst cen v Česku pokračuje. Psal o tom web Novinky. Příčinou jsou drahé energie, které stále víc tlačí na celý spotřebitelský koš, dodávají Novinky. Výrazně dražší plyn a elektřina tak mají dopad na výrobu, bydlení i veškeré další služby. Bez plynu se zase neobejde výroba hnojiv, takže jsou pak drahé i zemědělské plodiny a produkty včetně krmiv pro zvířata, píší dále Novinky.

Polovina lidí musela své výdaje omezit

Experti se shodují na tom, že dalším tlumičem inflace bude výrazné ekonomické zpomalení, což ještě víc omezí nákupy domácností, píší dále Novinky. Podle průzkumu se současný růst cenové hladiny a zejména energií, pohonných hmot a dalších klíčových komodit znatelně dotýká 88 procent Čechů, pokračují Novinky. Více než polovina se už musí kvůli neustálému zdražování omezovat, doplňují Novinky.

iZdroj fotografie: abcMedia
Zdražování energií se dotkne i lidí, kteří topí elektřinou

Například společnost ČEZ začala prvním zákazníkům promítat vládní pomoc do jejich záloh za energie. Zastropování cen elektřiny a plynu sice platí až od ledna, ale zákazníkům, kteří už nyní mají ceník vyšší než schválený cenový strop, se zálohy přepočítávají už pro listopad a prosinec. Cílem tohoto kroku je, aby se platby rozložily rovnoměrněji do celého roku a vládní pomoc měla co největší efekt, píše ČEZ na svých stránkách. Úprava záloh se už v listopadu týká stovek tisíc zákazníků.

Pomůže „denní a noční proud

Jednou z možností, jak ušetřit, je využívat odběr energií mimo špičku. „Ta část zákazníků, která si zvolí speciální distribuční tarif, jsou to většinou ti, kteří vytápějí elektřinou, tedy mají elektrokotel, nebo tepelné čerpadlo, tak si mohou zvolit, jak se říká noční a denní proud,“ uvedla pro Události247 mluvčí společnosti ČEZ Alice Horáková. „Účtuje se jim tak jedna sazba během špičky odběru elektřiny a druhá mimo špičku. Pokud toho využijí, tak ušetří,“ vysvětlila dále mluvčí.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Řada společností už letos zákazníkům změnila ceny

Z toho tak vyplývá, že pokud lidé dodrží podmínky daného distribučního tarifu od dodavatele, tak ušetří. Jak ušetřit i jinak, radí skupina ČEZ také na webu Šetřím. Poté, co si zákazník navolí typ svého bydlení, kalkulačka na webu mu zobrazí optimální roční spotřebu elektřiny podle vládou zastropovaných cen. V ceně se promítne i nynější vládní odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje, které tvoří 599 korun za každou spotřebovanou megawatthodinu, a cena za distribuci. Průměr cen je podle webu spočítaný k 29. srpnu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články