Konec strádání českých rodin: Stát se rozhodl naplnit jim peněženky

Zvýšení přídavku na dítě o 200 korun a změny v příspěvku na bydlení. Návrh MPSV míří cíleně k těm nejohroženějším současnou mizérií.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vláda pokračuje v úsilí pomoci lidem, kteří se s největšími obtížemi potýkají se současnou ekonomickou krizí, informovaly Události247. Poslanecká sněmovna včera schválila návrh Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) na další opatření v rámci „deštníku proti drahotě“. To od ledna navýší příspěvky na bydlení i přídavky na děti. Taková podpora státu domácnostem a rodinám bude adresnější a pomůže nejvíce těm, kteří ji nejvíce potřebují.

Tisíce korun měsíčně navíc nejzranitelnějším skupinám obyvatel

Detaily opatření na pomoc rodinám s nižšími příjmy v současné tíživé ekonomické situaci přiblížil Událostem247 Jakub Augusta z MPSV. Podle návrhu novely zákona o státní sociální podpoře se zvyšují částky základní výměry přídavku na dítě o 200 Kč. To znamená, že na dítě do 6 let nyní dostanou rodiče 830 Kč místo dřívějších 630. Pro děti šesti až patnáctileté částka vzroste z 770 Kč na 970 Kč. Pro děti od 15 let do 26 let pak z 880 Kč na 1080 Kč.

iZdroj fotografie: Pixabay
Nárok na přídavek na dítě má nezaopatřené dítě, jestliže rozhodný (čistý) příjem v rodině je nižší než 3,4násobek životního minima rodiny

Rozdíl základní a zvýšené výměry zůstává stejný, tedy činí 500 Kč. Nárok na příspěvek náleží za každé z dětí, které jsou v rodině. O přídavek na dítě lze žádat také online,“ upřesnil Augusta pro Události247. Jednoduchou kalkulací nám vyjde, že běžně vydělávající rodina se čtyřmi dětmi si polepší měsíčně o 800 korun. Matka samoživitelka se dvěma dětmi může počítat s tisícovkou navíc.

Nouze učí Čechy lépe si hlídat své oprávněné nároky

Poslední modelová situace je přesně případ Kateřiny Kučerové, devětatřicetileté matky dvou dětí z Petřvaldu. Událostem247 svěřila, že na přídavky na děti měla nárok už nějaký čas, ale zažádala teprve před nedávnem. Rozhodnutí urychlila zhoršující se finanční situace. „Řekla jsem si ,když to může brát tolik jiných, proč ne já.‘ Že teď přidají 200 měsíčně? Skvělé! Všechno teď tak šíleně drahne,“ říká Událostem247.

iZdroj: MPSV
Změny, které začnou platit v lednu 2023 jsou k dispozici na webu MPSV

Jinou simulaci dopadu novely na konkrétní lidský příběh nabízí web MPSV, samoživitelce s příjmem 14 795 Kč vzroste přídavek na dítě z 970 Kč na 1 470. Bydlí v nájemním bytě; náklady na bydlení jsou 16 500 Kč měsíčně. Výše příspěvku na bydlení je do prosince 2022 ve výši 8 942 Kč. Nově to bude 10 258 Kč, tedy o 1 316 Kč více.Pěstounům tak jako dosud náleží dávky pěstounské péče a zaopatřovací příspěvky,“ připomíná ještě Augusta pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články