Dopustil se prezident Zeman záměrně lži? Premiér Babiš mu vysvětlil, jak to je s vyšetřovacími verzemi výbuchu ve Vrběticích

Po prezidentském projevu navštívil Andrej Babiš hlavu státu v Lánech. Na schůzce premiér vysvětloval, že vyšetřovatelé pracují jen s jednou vyšetřovací verzí, a sice že výbuch způsobili ruští agenti.
i Zdroj fotografie: Vlada.cz
                   

Miloš Zeman ve svém nedělním vystoupení zdůrazňoval, že nejsou přímé důkazy o tom, že by za výbuchem ve Vrběticích stály ruské tajné služby. Během svého projevu připustil, že existuje ještě varianta, a to špatná manipulace s výbušninami, která mohla výbuch zapříčinit. Ačkoliv se dušoval, že má dostatek informací a zpracovaných analýz, vyrazil Andrej Babiš do Lán, aby mu pana prezidenta poučil, že vyšetřovatelé pracují pouze s jednou verzí, a že neměl aktuální info.

Prezident zmiňoval starou vyšetřovací verzi

Premiér Andrej Babiš po prezidentově vystoupení v televizi navštívil Zemana v Lánech, aby upřesnil informace, které zazněly v televizi z úst hlavy státu. Prezident údajně mluvil o staré vyšetřovací verzi, s níž policie pracovala od roku 2014. V současné době důkazy ukazují pouze na jedinou verzi, a to že byli do výbuchu zapojeni ruští agenti. Jeho slova potvrdil i vicepremiér Jan Hamáček.

iZdroj fotografie: Úřad vlády ČR

Vyšetřovatelé BIS tedy v současnosti pracují jen s verzí s ruskými agenty. Alexandr Miškin a Anatolij Čepiga byli v té době v Česku a krátce po explozi odcestovali přes Rakousko zpět do Ruska. Oba spadají pod jednotku 29155. Jan Hamáček k těmto informacím ještě doplnil, že pokud se vyšetřovatelům nepodaří prokázat přítomnost obou agentů v areálu, neznamená to, že zde nebyli.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Prezident ale chce důkladné prošetření této varianty, než vláda začne podnikat další kroky proti Rusku. Paritu velvyslanců však hlava státu vítá a dodává, že pokud by se ukázalo, že šlo celou dobu pouze o mediální a politickou „hru“, třeba i zapříčiněnou jinou mocností, mohlo by to mít velké následky pro vnitřní politický „komfort“ i na vztahy s Ruskou federací.

Zdroj: CNN Prima News – Interview

89 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 352 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Tajemství instalatérů, která prodlouží životnost pračky nejméně o pět let a zabezpečí spolehlivou funkčnost
JakZdravě.cz
Česnek konzumovaný nalačno působí jako přírodní antibiotikum a chrání před infarktem aneb skryté prokázané benefity
VědaŽivě
Transformace buněk může být lékem na závažnou civilizační chorobu
ArmádníZpravodaj
Ikonický Colt 1911 slouží americkým vojákům již 110 let. Jedná se o bezkonkurenční zbraň