Drahota nedopadá na každého: Politici si zase přidávají platy. Zaplatí jim je už tradičně daňoví poplatníci

Běžný občan musí kvůli zdražování a inflaci šetřit. Odměny regionálních politiků se ale po dvouletém zmrazení navýší od ledna o deset procent.

i Zdroj fotografie: Vláda ČR
                   

Vláda schválila změnu úřednických míst k 1. lednu. Meziročně jich má být o 851 méně. Psal o tom web České noviny. V návrhu systemizace k 1. lednu příštího roku ministerstvo vnitra předložilo zrušení 200 neobsazených i obsazených míst ve vlastním resortu. Například na ministerstvu průmyslu a obchodu plánuje ministr Jozef Síkela provést změny v příštím roce, píší dále České noviny.

Vláda podle Rakušana plní program

„Po přehlasování prezidentského veta služebního zákona jsme udělali další krok k lépe fungující a otevřenější státní správě. Plníme náš program a v zeštíhlování a zefektivňování státu budeme pokračovat,“ uvedl na Twitteru ministr vnitra Vít Rakušan. K úbytku počtu pracovníků dojde na ministerstvech zdravotnictví i vnitra, dále pak v ústředí České správy sociálního zabezpečení a ve finanční správě, píší České noviny.

iZdroj fotografie: Česká pirátská strana
Ivan Bartoš a Vít Rakušan

Služebních míst bude podle úterního vyjádření Rakušana v příštím roce 75 559. Vláda Petra Fialy čelí z opozičních řad kritice, že neplní svá předsevzetí a nesnižuje počty státních zaměstnanců, pokračují České noviny. Rakušan uvedl, že z 851 míst ubude meziročně 700 míst v režimu zákona o státní službě a zbývajících 151 dle zákoníku práce. „Jedná se mnohokrát o živá místa,“ citují ministra České noviny s tím, že zanikla místa na ministerstvu zdravotnictví, vnitra a také například v ústředí České správy sociálního zabezpečení.

Pražský primátor si vydělá přes 150 tisíc

Kabinet také schválil návrh, podle kterého by odměny komunálních politiků měly od ledna vzrůst o deset procent. Psal o tom web TN. Uvolnění starostové, primátoři i hejtmani si v závislosti na velikosti obce, města nebo kraje nově vydělají částku mezi 47 255 až 155 943 korunami, píše dále TN. Nejvyšší částka se týká pražského primátora. Odměny členů zastupitelstev územních samosprávných celků se naposledy zvýšily v lednu 2020 o 7,5 procenta.

iZdroj fotografie: Úřad vlády ČR
Poslanci schválili přidání peněz pro regionální politiky

Načasování, kdy si politici zvyšují své platy, je velice nevhodné,“ uvedl pro Události247 ekonom Štěpán Křeček. „Politici by měli co nejlépe sloužit občanům a rozhodně tak nebudou činit ve chvíli, kdy budou špatně ohodnoceni. Jsem přesvědčen, že by politici měli dobře vykonávat svou práci, a ne mít k tomu ještě další brigády a přivýdělky. Realita je však často bohužel úplně jiná,“ dodal ekonom pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Čisté plechy bez zdlouhavého drhnutí: Stačí je posypat práškem do pečiva a postříkat citronovou šťávou
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Únava, dušnost a kašel: Jak poznat rozvíjející se astma a co ho spouští
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Novým divem světa se staly duhové hory v Peru. Objevily se díky globálnímu oteplování
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejstarší revolver na světě je starý přes 400 let: byl trochu „zaostalý“, ale přesto velmi efektivní. Vlastnil ho důstojník za 30leté války